Слідкуйте за новими надходженнями літератури до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії в рубриці "Що читати про край"

субота, 17 травня 2025 р.

«Повернення з небуття»: до Дня пам’яті жертв політичних репресій

 

 

 

День пам’яті жертв політичних репресій відзначається згідно з Указом Президента України від 21 травня 2007 року щорічно у третю неділю травня з метою привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.

Кількість жертв політичних репресій в Україні не піддається підрахунку – це неймовірні цифри. Деякі фахівці вважають, що за період від початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб (із них понад 50% – українці). Величезну кількість із них розстріляли, всі інші пройшли тюрми, заслання, вислання (майже три мільйони українців), каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах.

 


Напередодні цієї дати у відділі краєзнавчої літератури і бібліографії відбулась зустріч із завідувачем Музею історії політичних репресій 1917-1991 років, головою «Одеського Меморіалу», членом Національної комісії з реабілітації, краєзнавцем Ігорем Леонідовичем Комаровським.




Присутні переглянули інфографіку Українського кризового медіа-центру, дані Центру визвольного руху «Пострадянська спадщина. Туга по минулому чи жах?» про кількітсь жертв сталінізму.

Ігор Леонідович розповів про долю родини Балашових (фото можна переглянути ТУТ), а також про один з напрямків роботи щодо реабілітації репресованих – «Потерпілі від репресій» – на прикладі долі Наталії Михайлівни Григор як онуки репресованого.


Катерина Черненко обговорює деталі заходу з Ігорем Комаровським


Олександр Андросов (Ерикс) поділився спогадами про репресії проти родини Ерикс

Жвава бесіда по закінченню зустрічі


Ігор Комаровський ознайомив присутніх з роботою та сучасними труднощами музею ОГО «Постраждалі від політичних репресій», боротьбою за «виживання»; про Аллу Борисівну Тонську, ініціатора, засновниці створення та першого керівника організації.

Із зацікавленістю учасники зустрічі переглянули відеорепортах про музей ОГО «Постраждалі від політичних репресій».

Дуже прикро було дізнатись, що музей занедбаний та знаходить у вирії судових розглядів. Ігор Комаровський самотужки шукає шляхи вирішення проблем для збереження сторінок історії нашого міста та нашої країни в пам’яті нащадків; він звертався і до ЮНЕСКО, репортажі про музей висвітлювалисьу медіапросторі: «Українська літературна газета», «Відродження», «Svoboda».


Вдячні І. Л. Комаровському за збереження історії нашого краю

,
Вдячні І. Л. Комаровському за дарунок



Книга Пам’яті України. Реабілітовані історією. Одеська обл., т. 2: м. Одеса (Обласна ред. кол.), 2023, 440 с. - мова укр.

Випуском даної книги Одеська обласна редколегія «Книга Пам’яті України» відновлює продовження серійного видання «Реабілітовані історією», яка є частиною Всеукраїнської серії книг «Реабілітовані історією» та присвячується дослідженню репресій в Одеській області протягом 1918-1991 років.

У другому томі поіменно представлені жертви репресій – мешканці Одеської області, імена яких взяті з реабілітаційних документів, що зберігаються в архівах області.

З метою більш повного та всебічного розкриття сутності проведеної державою та її органами репресивної політики представлено численні документи, статті, спогади, замальовки та різні фотодокументи про репресованих.

Історично-меморіальне видання побачило світ завдяки наступним установам:

  • Національна академія наук України, Інститут історії України, 
  • Головна редакційна колегія науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією», 
  • Одеське обласне відділення пошуково-видавничого агентства «Книга пам’яті України», 
  • Служба безпеки України, 
  • Одеська обласна державна адміністрація, 
  • Державний архів Одеської області.

 


Детальніше за посиланнями:

ГО «Одеський Меморіал»

https://memorial-odesa.pp.ua/index.php/diialnist/reabilitatsiia/poterpili-vid-represii

ОГО «Постраждалі від політичних репресій»

http://museum-odesa.pp.ua/ostanni-novyny


Іванова Т. «Головне – зберегти» [Текст] : [ до Дня пам'яті жертв політичних репресій в ООУНБ ім. М. Грушевського відбулася щемлива зустріч під назвою «Повернення з небуття» зав. Музею історії політичних репресій 1917-1991 рр., головою «Одеського Меморіалу», чл. Нац. комісїї з реабілітації, краєзнавцем І. Л. Комаровським] / Тетяна Іванова // Чорномор. новини. – 2025. – 22 трав. – С. 1, 3 : фот.




Черненко К. Повернення з небуття [Текст] : [напередодні Дня пам'яті жертв політичних репресій у від. краєзнав. літ. і бібліогр. Одес. обл. універс. наук. б-ки ім. М. Грушевського відбулася зустріч із зав. Музею історії політичних репресій 1917-1991 років, головою Одеського Меморіалу, чл. Нац. комісії з реабілітації краєзнавцем Ігорем Комаровським] / Катерина Черненко // Веч. Одеса – 2025 – 5 черв. – С. 5 : фот. (Пам'ять).




Захід організувала, модерувала та підготувала матеріал К. Г. Черненко, завідувачка відділу краєзнавчої літератури і бібліографії.



Немає коментарів:

Дописати коментар

. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...