Слідкуйте за новими надходженнями літератури до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії в рубриці "Що читати про край"

субота, 10 травня 2025 р.

Жінки в історії Одеси: сила крізь століття: лекція Марини Берчатової

 

9 травня 2025 року, до Дня Європи в Україні, у відділі краєзнавчої літератури і бібліографії відбулась дебютна лекція початківця-краєзнавця Марини Берчатової.

Марина Берчатова – учениця 10 класу Одеського юридичного ліцею. Вона вже здобувала ІІ та ІІІ  місця на міському, обласному етапі конкурсу наукових робіт МАН, була учасницею програми «Ми – юні законотворці» за підтримки Верховної Ради України, авторка двох наукових робіт, присвячених українському феміністичному руху.







Під час лекції «Жінки в історії Одеси: сила крізь століття» присутні дізналися про наступне:

 

  • Фемінізм — не лише боротьба за права жінок, а рух за рівність, освіту та участь у суспільному житті. 
  • Суфражизм — напрям фемінізму, що виник у XIX ст., вимагав політичних прав для жінок, зокрема виборчого права. 
  • Фемінізм в Україні мав національну основу: боротьба жінок була тісно пов’язана з культурним та просвітницьким рухом. 
  • Леся Українка приїжджала до Одеси на лікування. Тут писала, спілкувалася з місцевими інтелектуалами, займалась перекладами та літературною працею. 
  • Маргарита Комарова – перекладачка, популяризаторка європейської літератури. Брала участь у культурному житті міста, підтримувала жінок у науці й освіті. 
  • Михайло Комаров, батько Маргарити – редактор і видавець. Заснував одне з перших українських видавництв в Одесі. 
  • Софія Русова – педагогиня, авторка підручників, громадська діячка. В Одесі активно просувала ідеї жіночої освіти та самореалізації. 
  • Ніна Строката-Караванська – лікарка, науковиця, дисидентка. Боролася за права людини, виступала проти радянської цензури.

 

Бажаємо юній краєзнавці здійснення мрій, світлого мирного майбутнього!


В кінці лекції Марина Берчатова була нагороджена подякою від бібліотеки, яку їй вручила заслужений працівник культури України, директор Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки імені М. С. Грушевського Юліана Амельченко.




Від одеситки, майстрині Лідії Черненко їй була подарована картина «Одеська магнолія» – квітка весни, яка символізує надію і сподівання.





Чарівна, вродлива і дуже розумна дівчинка дає надію на те, що молодь побудує вільну, сильну, незалежну Україну!

 


Черненко К. Знайомтесь: Марина Берчатова [Текст] : [до Дня Європи, що відзначається нещодавно, в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці імені М. С. Грушевського відділ краєзнавчої літератури і бібліографії відкрив нове ім'я початківця-краєзнавця] / У бібліотеках міста ; Катерина Черненко // Веч. Одеса. - 2025. - 15 трав. - С. 5.





Підготувала Катерина Черненко, завідувачка відділу краєзнавчої літератури і бібліографії.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...