Слідкуйте за новими надходженнями літератури до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії в рубриці "Що читати про край"

неділя, 16 червня 2024 р.

Нові надходження до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії у ІІ кварталі 2024 року

 

 Представляємо нові книжки, які надійшли до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії у ІІ кварталі 2024 року







Лукомор'я : археологія, етнологія, історія Північно-Західного Причорномор'я [Текст] = Лукоморье : археология, этнология, история Северо-Западного Причерноморья / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова; Іст. ф-т, Південноукр. центр етн. та політ. дослідж "ЛАД"; [редкол.: В. Г. Валушок, О. А. Бачинська, I. В. Бруяко [та ін.]]. – Одеса, 2010. – Вип. 3. – 2009. – 469 с.: іл. 




Вісник Одеського історико-краєзнавчого музею [Текст]: наук. зб. / М-во культури України, Одес. іст,- краєзнав. музей ; наук. ред. В. В. Солодова ; [редкол. : Л. Г. Білоусова, А. О. Добролюбський, І. М. Озерянська [та ін.]]. - Одеса : Астропринт, 2005 -

№ 17/2019 [пер. з англ.О. Ю. Рубльова]. – 2019. – 118 с.: іл. – Текст : рус., укр. – Бібліогр. в кінці ст.

Сімнадцятий номер збірника містить матеріали, присвячені яскравим особистостям, які жили та діяли у Причорноморському регіоні. Статті висвітлюють маловідомі сторінки цивілізаційного процесу краю, зокрема формування його поліетнічного населення, показують багатство музейних зібрань, їх значення для розвитку історичного краєзнавства та збереження і продовження культурних традицій, а також історію, сучасність та перспективи розвитку музейництва в регіоні. 

Вісник Одеського історико-краєзнавчого музею [Текст]: наук. зб. / М-во культури України, Одес. іст.-краєзнав. музей ; наук. ред. В. В. Солодова ; [редкол.: Л. Г. Білоусова, А. О. Добролюбський, І. М. Озерянська [та ін.]]. - Одеса : Астропринт, 2005 –

№ 19/2021 / [пер. на англ. мову О. Ю. Рубльова]. – 2021. - 79 с.: іл. – Текст : укр., рус., англ. – Бібліогр. в кінці ст.

Дев’ятнадцятий випуск збірника присвячено 15-річчю відродження Музею «Степова Україна» як відділу Одеського історико-краєзнавчого музею. Ретроспективою статей 1990-х - 2000-х рр. показано, в контексті культурного і суспільно-політичного життя України і її Причорноморського регіону, спадкоємність історичного та відродженого музеїв. Досліджено унікальні колекції та окремі експонати із зібрання «Степової України», діяльність яскравих особистостей її засновників і дарителів. Приділено увагу різним формам музейної педагогіки як складової національно-патріотичного виховання молоді. 

Вісник Одеського історико-краєзнавчого музею [Текст] : наук. зб. / М-во культури України, Одес. іст.-краєзнав. музей ; наук. ред. В. В. Солодова ; [редкол.: Л. Г. Білоусова, А. О. Добролюбський, І. М. Озерянська [та ін.]]. - Одеса : Астропринт, 2005 –

№ 20/2023 / [пер. на англ. мову О. Ю. Рубльова]. – 2023. - 85 с.: іл. – Текст : укр., рус., англ. - Бібліогр. в кінці ст.

Двадцятий номер збірника містить матеріали, присвячені особистостям, які жили у Причорноморському регіоні і чия діяльність вплинула на історичні процеси, висвітлюються маловідомі сторінки цих процесів у краї. Показується багатство музейних зібрань, їх значення для збереження і продовження культурних традицій, розвитку музейництва в регіоні.

В 100-й – ювілейний рік початку краєзнавчого руху на Одещині, акцентується увага на його досягненнях, звернення до яких сприятиме розвитку регіону, зокрема охороні пам’яток історії та культури, природно-історичного середовища в цілому. 

Коробчук А. С. Історія жіночої освіти на Півдні України у XIX на початку XX ст.: Одеський інститут шляхетних дівчат [Текст] : дис. : 032 «Історія та археологія»: кваліфікаційна наук. праця на правах рукоп. / А. С. Коробчук ; наук. кер. В. М. Хмарський ; М-во освіти і науки України, Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. – Одеса, 2023. – 192 с. – Дар авт.

У дисертації проаналізовано відповідну історіографію з історії жіночої світи на теренах сучасної України та Російської імперії. Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що дисертаційна робота є першим комплексним дослідженням історії Одеського інституту шляхетних дівчат. Під час наукових пошуків було виявлено комплекс архівних документів з будівельної історії установи, особові справи персоналу і пансіонерок тощо. Зазначається, що для розкриття питань повсякденного життя інституток важливо залучити до комплексу джерел мемуари, щоденники, листівки. Систематизовано документальні та наративні джерела, а також матеріали періодичних місцевих видань.

Уточнено і доповнено: дату заснування Одеського інституту шляхетних дівчат; тривалість освітнього процесу вихованок інституції.

У висновках підкреслюється, що Одеський інститут шляхетних дівчат був самостійним, привілейованим жіночим закладом освіти на півдні України.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що вони можуть бути використані при викладанні курсів з «Історії Одещини» та розробці вибіркових курсів «Історія освіти та науки в Україні», «Історії жіночої освіти в Україні». Фрагменти дисертаційного дослідження є корисними при розробці екскурсійних маршрутів по м. Одесі. Також загальні висновки з теми можуть доповнювати загальні та спеціальні праці з історії України. 

Волокін Є. Курсаки, або Місце, якого нема на карті [Образотворчий матеріал] : [альбом] / Є. Волокін, А. Єзеров. – Київ : 7БЦ, 2024. – 164 с.: іл. – Серія «Стара Одеса в фотографіях», вип 8).

«Курсаки, або Місце, якого немає на карті» – так називається книга, яку ви зараз тримаєте в руках. Зазвичай предметом дослідження чи просто замилування Одесою стають її відомі всім візитівки, якісь знакові місця чи пам'ятки, з якими місто насамперед асоціюється. Але Одеса – це й ті її місцини, що нерідко залишаються поза широкою увагою. Це вулиці та квартали, провулки та будинки, сквери, сади та городи, це люди, які тут народилися й живуть. Про них і розповідає цей альбом, перше систематизоване видання про одеський мікрорайон Курсаки та прилеглі до нього території.

Говорячи про Курсаки, не можна не зачепити Ближні та Дальні Млини, розшифровуючи місцеву топоніміку – не звернутися до значущої для Одеси епохи порто-франко, а слухаючи спогади мешканців про першого тутешнього власника легкової автівки чи сусіда, який тішив дітей поїздками у запряженому конем візкові, - не згадати про Дюка де Рішельє чи про куди менш симпатичні, а то й страхітливі фігури, що їх, може, й хотілося б викреслити з пам'яті, але пам'ятати потрібно...

Ця книга – восьма у серії краєзнавчих альбомів, що вийшли вже в межах проекту «Стара Одеса в фотографіях». Об'єднує їх головний принцип – намагання не лише розповідати історію міста, а й показувати її – завдяки десяткам оригінальних світлин, переважна більшість яких публікується вперше. Визначальною залишається і від початку прийнята за основу авторська формула – «фактаж, контекст, оцінка».

Численні історичні документи, архівні матеріали, карти та поштові листівки, довідники та газетні хроніки, родинні фотоальбоми та спогади містян, для яких історія була не історією, а просто життям з його нібито незначущими подробицями й побутовими дрібницями - це те, що було опрацьовано в роботі над книгою. І те, що, сподіваємося, дозволить читачу, як з окремих пазлів, суто з фактів скласти для себе певну цілісну картинку й оцінити її - без сентиментальних рожевих окулярів, заяложених міфів чи ідеологічних нашарувань різних історичних періодів, пережитих країною, містом, його мешканцями.

Курсаки – це не тільки місце на карті Одеси. Це невід'ємна частина її історії. Історії, яка – попри все! – буде продовжена. 

Верба Ю. Одесская сага [Текст] / Ю. А. Верба. – Харьков : Фолио, 2019. - (Серия «Сага»). – Кн. 4 : Троеточие ... – 2021. – 413 с.

В застойных 1970 - 80-х будет много неожиданных крутых поворотов в жизни каждой из постаревших сестер Беззуб и их уже совсем взрослых детей. А в неизменных декорациях двора на Мельницкой, 8, как и всегда, будут «делать базар», «сохнуть белье» и рожать новые слухи и новых жителей. В романе «Троеточие...» заключительной, четвертой части «Одесской саги», казалось бы, расставлены все точки в истории многодетной семьи Ивана и ФирыИры Беззуб, которые еще в начале XX века поселились здесь с мыслью, что это временное жилье. Но, как часто бывает, точки превращаются в многоточие – ведь двери на Молдаванке распахиваются настежь не только в лето, но и в новую жизнь... 

Південний Захід. Одесика [Текст]: іст.-краєзнав. наук. альм. / Нац. спілка краєзнавців України, Асоц. європ. культури «Золота акація»; [редкол. : О. П. Тригуб, О. Г. Бажан, О. А. Бачинська [та ін.]; голов, ред. В. А. Савченко]. – Одеса: Оптімум, 2006. – Бондаренко М. О. (нове вид-во), 2023 (нова назва).

Вип. 35. – 2024. – 248 с. : іл. – Бібліогр. в кінці ст.

Зберігаючи вірність традиціям, до 92-ої річниці від дня утворення Одещини, побачив світ 35-ий випуск видання.

Як завжди, до уваги читачів, науковців, краєзнавців – широкий спектр матеріалів і досліджень, які висвітлюють різні аспекти історії, культури, духовності Півдня України у часи імперій, тоталітаризму та демократії; закладають науковий фундамент на майбуття та вибудовують перспективу для конструктивних, злагоджених відносин з нашими європейськими сусідами.

Війна, що точиться спонукає дослідників до глибинного вивчення історичних подій, які так чи інакше стосуються воєнних часів. Про це свідчать матеріали нового випуску «Південний Захід. Одесика» – дослідження Є. Волосевича «Військові аеродроми біля Вигоди в перші дні німецько-радянської війни», матеріал К. і В. Проніних та В. Васильєвої стосовно таємниць Усатовських катакомб, стаття А. Карпеченкова про архітектуру «старої» Одеси, що присвячена річниці внесення історичного центру Одеси до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Наразі 35-й випуск позначений матеріалами, які висвітлюють історичні аспекти не тільки Одеси, а й Одеської області, Півдня України. У центрі наукових інтересів цього разу – Ольвія (сучасна територія Миколаївщини), Очаків, Буджак тощо. Таке розширення географічних теренів свідчить про збагачення нашого наукового потенціалу, невпинність подальшого розвитку. 

Леонид Утёсов и «Бульварные новости» [Текст] / Амчиславский Э., Амчиславский Б., Галяс А.В., Норд Г.Э. «Леонид Утёсов и “Бульварные новости”». Часть третья. Нью-Йорк: EDNA Media Corp., IUFSUSA, 2024. – Ч. 3. – 288 c.

В книге собраны статьи, посвященные Леониду Осиповичу Утёсову, и опубликованные академиками Международной Академии Развития Литературы и Искусства, членами Союза писателей Северной Америки на страницах еженедельника «Бульварные новости» в 2022-2023 гг.

Уже четыре года на страницах еженедельной газеты «Бульварные новости» регулярно публикуются статьи членов Союза писателей Северной Америки.

Многие из этих материалов посвящены Леониду Осиповичу Утёсову, его коллегам, памяти о нем в творчестве писателей, поэтов, художников. Говорят, что газета живет один день. Авторы решили собрать все материалы, в которых упоминается Леонид Утёсов, и опубликовать их в книге.

В 2021 и 2022 годах из печати вышли две части книги «Леонид Утёсов и “Бульварные новости”», которые были с интересом приняты читателями. Поэтому решили выпустить третью часть книги, куда включены материалы, не попавшие в предыдущие издания.

На обложке представлен фрагмент картины одесского художника Андрея Халтурина «Наш Лёдичка», 2016 (70x100, холст, масло).

На титульной странице фотография из архива Л.О. Утёсова, предоставлена А.С.Ревельс.

Авторы благодарят Татьяну Мацюк, менеджера компании Design-ER, за дизайн обложки данного сборника. Авторы благодарят Юлию Павлову и Оксану Терпак, дизайнеров компании Design-ER, за качественную организацию работы по предтипографской подготовке издания данной книги.

Авторы благодарят Михаила Курова, арт-директора и президента компании Design-ER, за высокопрофессиональную многолетнюю поддержку проектов «Я родился в Одессе...» и «Утёсовская энциклопедия». 

Жданов Д. Невигадані історії одеського трамвая / Дмитро Жданов. – Одеса: Бондаренко М.О., 2024. – 120 с. 

Ви тримаєте в руках сьому книгу, створену в рамках краєзнавчого проекту ODESA INCOGNITA, присвячену трамвайному міфу Одеси. У пропонованій книзі наведено основні віхи історії одеського трамвая, приправлені кумедними історіями та цікавими подробицями життя нашого міста. Деякі матеріали публікуються вперше.

Ви тримаєте в руках сьому книгу із серії ODESA INCOGNITA, присвячену трамвайному міфу Одеси. Насправді 2021 року вже вийшла книга «Трамвайні історії Одеси».

Дмитро Жданов: «Після виписки з реанімації в жовтні 2020 року мене непокоїла думка, що я можу не встигнути реалізувати всі заплановані проекти. Тож я вирішив почати опрацьовувати зібрану за роки інформацію та відновити випуск книг».

Восени 2021 року друга книга із серії ODESA INCOGNITA вийшла. Нехай і не ідеальна, але це була перша книга з історії одеського трамвая. Вона надихнула відому блогерку Юлію Карабаджак створити унікальний аудіогід за маршрутом 20-го трамвая. Ну, а я познайомився з кількома колекціонерами, які допомогли мені зібрати матеріал для нової книги. Нова книга настільки відрізняється від попередньої, що фактично є абсолютно новою, з новими цікавими історіями про одеський трамвай.

Журнал Forbes у 2012 році включив одеський трамвай до списку 12 найцікавіших трамваїв світу в номінації «за найбільшу згадку у фольклорі, літературі, кіно». Але одеський трамвай цікавий не лише цим. Одеса – одне з небагатьох міст у світі, де збереглося багато об’єктів трамвайної архітектури початку XX століття, і одне з перших міст в Україні, де з’явився кінний трамвай. Одна лише історія створення в Одесі кінних залізниць сповнена нерозгаданих і не заповнених досі прогалин. І лише уважно читаючи документи того часу за принципом «між рядків», можна усвідомити всю грандіозність інтриг та змов, що супроводжували появу в Одесі трамвая.

Крім безпосередньо трамвайної архітектури, одеський трамвай також опосередковано вплинув на розвиток міста, зокрема на його забудову. 

Сузір'я Одеси [Текст]: зб. творів сучас. письменників про Одесу та Причорномор'я : для серед, та ст. шк. віку / уклад. І. Іщук ; за ред. В. Рутківського ; худож. Л. Дем'янишина. – Одеса : Друк Південь, 2019. – 204 с.: іл. 






Школа трьох ювілеїв [Текст]: збірка : присвяч. видат. даті в історії нашого навч. закл. – 60-річчю фр. мови у спеціаліз. шк. / упоряд. : В. І. Шелакін, Н. В. Лазарева ; літ. ред. О. Ксендзюк. – Одеса : ТЕС, 2020. – 224 с. : фот.

Ця справді історична для нашого навчального закладу книга – плід великої і тривалої праці педагогів, учнів, їхніх батьків та випускників легендарної Одеської спеціалізованої школи №10 І-III ступенів імені льотчиків-космонавтів Г.Т. Добровольського та Г.С. Шоніна Одеської міської ради Одеської області.

У 2017 р. школа справила свій 100-й день народження, а в 2019-му – 60-річчя французької мови у спеціалізованій школі!

Стільки років праці й досвіду потребують глибокого всебічного аналізу, осмислення. Отож, було створено це унікальне за своїм змістом та формою видання, в якому зацікавлений читач знайде статті, есе, історичні нариси, біографії, зворушливі спогади, зразки творчості учнів «десяточки».

Все це – вже частина не тільки історії школи, але й історії нашого міста Одеси та української освіти взагалі.



Підготувала К. Г. Черненко, провідний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури і бібліографії.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...