Слідкуйте за новими надходженнями літератури до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії в рубриці "Що читати про край"

неділя, 31 грудня 2023 р.

Література про Одеську область за 2021 рік

Література про Одеську область за 2021 рік: наук.-допоміжн. бібліогр. покажч. // Департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одес. облдержадмін.; Одес. обл. універс. наук. б-ка ім. М. Грушевського, від. краєзнав. літ. і бібліографії; підгот. Т.О. Андросова; бібліогр. матеріали підгот. Т.С. Ступаченко; К.Г. Черненко комп’ют. набір Т.С. Ступаченко; К.Г. Черненко; ред. Т.О. Андросова; відп. за вип. Т. О. Андросова. – О., 2023. – С. 382.




Читати та завантажити можна ТУТ

субота, 16 грудня 2023 р.

Знаменні і пам’ятні дати Одещини. 2024 рік

 

Знаменні і пам’ятні дати Одещини. 2024 рік [Текст] : календар / Департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одес. облдержадмін., Одес. обл. універс. наук. б-ка імені М. С. Грушевського, Від. краєзнав. літ. і бібліогр. ; [підгот. Т. О. Андросова ; допов. матеріалу: К. Г. Черненко, О. М. Ласкевич ; комп’ют. набір К. Г. Черненко ; ред., верстка, обклад. О. М. Ласкевич ; відп. за вип. О. А. Булгакова]. – Одеса, 2023. – 56  с. ; 15х21. – 10 прим.: б. ц.




Читати та завантажити можна ТУТ

понеділок, 11 грудня 2023 р.

Письменники - ювіляри грудня 2023 року

 

У відділі краєзнавчої літератури і бібліографії підготовлена виставка "Письменники - ювіляри грудня 2023 року".

 

 





Мурат Базоєв


 

Базоєв Мурат Михайлович (14. 12. 1928, с. Ардон, нині місто у Пн. Осетії – 05. 04. 2006, м. Беслан, Пн. Осетія) – письменник. Член НСПУ (1979). Під час 2-ї світової війни був у партизанах.  Закін. Батум. морехідне училище (1950) . Працював у Ризькому та Микол. портах; від 1960 – в Одесі в упр. Чорномор. пароплавства: інж., 1-й пом. капітана на суднах далекого плавання, нач. відділу. Автор зб.: «Берег отзовется» (Владикавказ, 1968), «Причалы» (О., 1974), «Качаются палубы» (Владикавказ, 1978), «Радуга над морем» (1978), «На семи ветрах» (1980), «Соль моря» (1985), «Верность» (1988), «Тосты. Притчи. Заветы» (1999), «Мудрость гор» (2000; усі – Одеса). У віршах Б. оспівано любов до жінки і моря. У його книжках чергуються притчі, афоризми з фрагментами осетин. фольклору. Окремі поезії покладено на музику.




«Если ум уйдет от тебя – Станешь убожеством.

Если совесть уйдет от тебя – Станешь ничтожеством»

(Базоев М. М. Соль моря. – Одесса, Маяк,1985. – С. 54).

 

«Мира вам, добрые люди !

Счастья вам, добрые люди!

Руки сердец неустанность,

Ваших друзей постоянность.

Ласковых, чистых рассветов.

Пусть не коснутся вас беды».

(Базоев М. Мудрость гор. – Одесса, Астропринт. – 1998. – С. 93).

 




Олександр Уваров



Уваров Олександр Георгійович. Народився 22 грудня 1913 р. в с. Зайцеве в сім'ї селянина-бідняка. Закінчив Миколаївський педінститут (1940), Учасник Другої світової війни. Мав урядові нагороди. Писав російською мовою. Автор збірок "Шумят платаны" (1945), "Огни па Буге" (1949), "Весенний смотр" (1954), "Реют буревестники” (1957), "На океанской волне" (1960), "Откровение” (1963), "Жажда океана" (1967), "Серебряная память” (1970), "Широты" (1973), "Стихи" (1984) та ряду інших видань.









«Среди высоких, солнечных идей

Еще плетутся низкие интриги

Но торжествуют искренность людей

И мудростью пронизанные книги».

(Уваров А. Жажда океана. – Одеса, Маяк, 1967. – С. 16.)

 

середа, 6 грудня 2023 р.

Нові надходження до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії у ІV кварталі 2023 року

 Представляємо нові книжки, які надійшли до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії у ІV кварталі 2023 року







Бібліотечні свята: Тільки для своїх [Електронний ресурс] [з приватного архіву М. В. Філіпчук] / Одес. обл. універс. наук. б-ка ім. М. С. Грушевського (ООУНБ); [Наук.-бібліогр. Від.; вик. Є. В. Забіянов; відп. за вип. О. А. Булгакова].- Одеса : [ООУНБ ім. М. С. Грушевського], 2023. – 1 електр. диск



Віват, ліцей! [Текст]=VICVAT , LYCEUM! : журн. Рішельєв. наук. ліцею / Рішельєв. наук. ліцей ; [ідея В. Я. Колебошин ; ред. О. Г. Добриніна ; коректор С. А. Тувіченко ; верстальник О. А. Кірова] – Одеса : [б. в.], 2023. – 34 с.: іл.

Цей журнал виданий з нагоди 34-ої річниці з дня народження Рішельєвського наукового ліцею і присвячений його засновникам. Це Віктор Євгенович Круглов, Ольга Миколаївна Палладій, та Анатолій Іванович Ворохаєв. Немов три кити, ці троє людей стали стовпами Рішельєвського ліцею і втілили в життя ідею школи нового типу. Саме завдяки їхнім зусиллям ліцей – осередок талановитої молоді та неординарних педагогів – був відроджений у 1989 році, а згодом став одним з найкращих в Україні навчальних закладів природничо-математичного профілю. Завдяки кому все це стало можливим? Як і чому виникла ідея створити таку школу, чи простий був шлях її реалізації і як починалась нова історія Рішельєвського ліцею?

Тож пірнаємо у вир далеких подій і цікавих історій.

20 років разом ! [Текст]: Департамент культури, нац., релігій та охорони культур. спадщини Одес. облдержадмін. – Одеса, 2019. – 15 с.: іл., фот.

Протягом 20 років діяльність Ради представників національно-культурних товариств Одеської області сприяла формуванню особливого морально-психологічного клімату толерантності, що дозволяє не просто співіснувати представникам різних національностей, а плідно, конструктивно взаємодіяти, сприяти сталому розвитку регіону.

Одеса стала центром, де зберігається духовність представників усіх національностей. В книзі говориться про необхідність глибокого вивчення, узагальнення та впровадження по всіх Україні практики спільної діяльності громадських організацій та органів влади на Одещині у цій сфері.


220 років лютеранству в Одесі: Німецька євангелічно-лютеранська громада Святого Павла в Одесі / [Текст] / упоряд. О. Жакун (диякон громади (2021-2023). – [Одеса] : [б. в.], 2023. – 12 с.: іл.

Кірха, відновлена з руїн в 2010 році, вже стала одним з найулюбленіших символів Одеси. Але хто її побудував і навіщо? Чому вона має саме такий вигляд? Ці питання цікавлять небагатьох. Лютеранська громада Святого Павла, яка була ініціатором побудови кірхи, святкує 220 років з дня свого заснування. Але її внесок в життя міста не обмежується лише побудовою прекрасного храму. Хто ж такі лютерани? На це та інші питання ви дізнаєтесь з данної книги.

Дерибасовская-Ришельевская [Текст] : одес. альм. / [Всемир. клуб одесситов]; [ред. Ф. Кохрихт, редкол.: Е. Голубовский, О. Губарь, И. Липтуга]. Одесса : Пласке,2000. – (Одесская библиотека).

№94 (III/2023). – 383 с.

За багаторічною традицією, осінній номер альманаху виходить напередодні дня міста. Цього року свято випало на війну, в якій Одеса рішуче протистоїть жорстокому агресору – у традиціях нашої історії.

"Під звуки повітряної тривоги" - під таким девізом вийшла чергова добірка творів членів літературного клубу "Зелена лампа". Символічний і багатозначний заголовок оповідання Вікторії Коритнянської – «Ангели з нами»: сили земні та небесні надихають, підтримують та захищають наших воїнів на шляху до перемоги.

Стор. 13

Одеса – літературне місто ЮНЕСКО. Серед тих, хто своїми творами заклав основу нашої всесвітньої відомої школи – Ісаак Бабель та Корній Чуковський. Про творця «Одеських оповідань», про те, в якому оточенні, в яких будинках проходили його дитинство та юність, розповідає Ганна Голубовська у статті «Татари йшли вгору Дальницькою». Шкільній юності творця «Айболіта» присвячено матеріал Наталії Панасенко.

Стор. 63 та 81

У 2023 році виповнилося б 90 років нашому земляку, видатному художнику Леву Міжбергу, який створив неповторні полотна, присвячені Одесі. Про початок його творчого шляху розповідає у статті «Становлення майстра» Тамара Михайличенко.

Стор. 232

У номері - проза, поезія, публікації, відділ гумору «Ах, Одеса!».

Дім князя Гагаріна [Текст] : зб. наук. ст. і публ. / Одес. літ. музей, [редкол.: Т. І. Ліптуга, Г. В. Закіпна, С. Г. Сємикіна та ін.]. - Одеса: Бондаренко М. О.,2023. – Вип. 10. – 2023. – 407с.: іл.

У збірнику представлені роботи з історії літературного життя Одеси: перші публікації рукописів письменників ХІХ-ХХ ст., матеріали до біографій діячів культури, опис раритетних експонатів з фондів Одеського літературного музею.

Жданов, Дмитро Костянтинович Одеський underground: історії підземного міста [Текст] / Д, К. Жданов. – Одеса: Фрідман О. С., 2023. – 100 с.: іл.

Ви тримаєте в руках п’яту книгу, створену в рамках краєзнавчого проекту ODESA INCOGNITA. Цього разу йтиметься про підземелля Одеси: катакомби, карстові печери, печерні будинки. Катакомби завжди приваблювали одеситів і туристів своїми таємницями. Однак книг з історіями (справжніми та вигаданими) про них не так багато.

Одеса багатолика. Є парадна Одеса із величними фасадами головних вулиць. Є непарадна - частина міста, прихована у глибині дворів. А є таємна - підземне місто зі своїми проспектами, вулицями, провулками, глухими кутами й навіть площами. І це місто має свою історію, а також своїх мешканців.

За десятиліття досліджень мені вдалося зібрати багатий матеріал про одеські підземелля. У книзі наведено як історичні віхи розвитку гірничої справи в Одесі та на її околицях, так і різноманітні міфи й легенди, які виникли, зокрема, і через брак інформації про справжню історію каменоломень в Одесі. У наведених цитатах мову й правопис збережено згідно з оригіналом. Деякі міфи з поясненнями, деякі без. А в деяких випадках поставлені нові питання, на які поки що немає відповідей.

Перелопативши майже сотню джерел та провівши кілька десятків виходів у катакомби, автор зрештою створив цю книгу. Книга вийшла цікавою й змістовною та змінить ваше уявлення про одеські підземелля. Тож запрошую вас до зустрічі з невідомим!

Кузьминская, Е. Г. Греческая кухня. Вкус моря и солнца. Собрание семейных рецептов греческой и понтийской кухни / Елизавета Кузьминская. - Одесса: Изд-во «Optimum», 2013. - 384 с. : ил.

В оформленні обкладинки та шмуц-титулів використані фотографії страв грецької кухні,

підготовлені автором книги. У книзі представлені найкращі рецепти із сімейних архівів вихідців із Греції. До книги увійшли рецепти національної кухні сучасної Греції у всій її різноманітності, а також популярні страви різних регіонів, які історично потрапили до кухні грецьких репатріантів.

Девіз цієї книги – смачно, неважко та дуже корисно!

Призначається читачам, які цікавляться національною кухнею, історією Греції та своїм здоров'ям.

Кузьминская Е. Г. Известные греки Одессы. Биографический справочник. Часть 1. - Одесса: Изд-во «Optimum», 2021. - 502 с., ил.

Книга складена у вигляді збірки біографічних відомостей про відомих членів грецької колонії Одеси минулих століть, які зробили видатний внесок в історію, культуру, науку та розвиток Одеси, України та Греції.


Кузьминская Е. Г. Известные греки Одессы. Биографический справочник. Часть 2. - Одесса: Изд-во «Optimum», 2021.-416 с., ил.

Книга складена у вигляді збірки біографічних відомостей про відомих членів грецької колонії Одеси минулих століть, які зробили видатний внесок в історію, культуру, науку та розвиток Одеси, України та Греції.



Кузьминская Е. Г. Одесская областная община греков. Вехи истории. XIX - XXI вв. /Автор-сост. Е. Г. Кузьминская/. - Одесса: Изд-во «Optimum», 2007. - 317 с., ил.

Книга, автор-упорядник якої багато років віддала активній і самовідданій роботі в Одеській обласній громаді греків, розповідає про історію «грецької Одеси» та нащадків грецьких колоністів , які всупереч усім труднощам не втратили традицій грецької культури, привнесеної ними на свою другу батьківщину. Авторський текст доповнено історичними документами, розповідями греків про життя своїх сімей, уривками з публікацій у пресі про проблеми збереження та розвитку грецької культури та національної самосвідомості.

Книга адресована читачам, які цікавляться краєзнавством та проблемами національних меншин у нашому багатонаціональному краї.

Люди дела : Это не просто звание, это образ жизни : Лауреаты конкурса газеты «Вечерняя Одесса» (2013 - 2022 гг.) памяти Б. Ф. Деревянко / сост. О. С. Суслов, Д. Н. Дукова. - Одесса : Прес-кур’ер, 2023. - 168 с.

Це третя книга про переможців редакційного конкурсу газети «Вечірня Одеса» «Люди справи» пам'яті першого редактора Бориса Федоровича Дерев'янка. 2003 року, до 30-річчя «Вечірки», було видано книгу «Люди справи. На них стояла, стоїть і стоятиме земля, а отже, життя», яка розповідала про переможців семи перших редакційних конкурсів. 2013 року вийшла книга-розповідь про лауреатів редакційного конкурсу «Люди справи» за підсумками 2003-2012 років. Нинішнє видання знайомить читачів із переможцями конкурсів пам'яті Б. Ф. Дерев'янка за 2013-2022 роки.

Книга присвячена 50-річчю виходу першого номера газети «Вечірня Одеса».


Одеський Водний: історія на тлі епох (Нариси з нагоди 90-річчя заснування) : монографія / Валерій Левченко, Микола Михайлуца, Олена Шипотілова. - Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2020. - 112 с. : іл.

Історичний нарис присвячений дев’яносторічному минулому одного з відомих вишів півдня України - Одеському національному морському університету, який свої історичні коріння веде від інженерних спеціальностей морського профілю початку XX століття. Наріжним каменем ідеї авторів було запропонувати саме нариси історії Одеського Водного на тлі епох, і передовсім, заповнити невідомі/маловідомі лакуни минулого, які з різних, зокрема й ідеологічних, причин не знайшли відображення на сторінках праці, наших попередників.

Книга стане у нагоді фахівцям-історикам, дослідникам історії становлення вищої школи на півдні України, зокрема інженерно-технічної освіти морського спрямування, краєзнавцям, музейним працівникам, студентам вишів та школярам.


Оксман, Ольга Эммануиловна. Семейные хроники [Текст]: воспоминания / О. Э. Оксман. – изд. 2-е, доп. – Одесса: Астропринт,2012. – 186 с.

У цій книзі немає нічого вигаданого. Це просто розповідь про життя двох сімей, однаково близьких автору, підкріплена деякими документами. Зміст дуже насичений. Про родину, двадцяті роки та наступні, війна, окупація, визволення, після воєнні роки….

Південний –Захід. Одесика [Текст]: іст.-краєзнав. наук. альм. / Нац. спілка краєзнавців України, Асоц. європ. культури «Золота акація»; [редкол.: О. П. Тригуб, О. Г. Бажан, О. А. Бачинська [та ін.]] ; голов. ред. В. А. Савченко.] – Одеса : Оптімум,2006. - Бондаренко М. О.,(нове вид-во), 2023. (нова назва).

Вип. 34. – 2023. – 264 с. : іл. – Бібліогр. в кінці ст.

Новий випуск поєднав непересічні наукові матеріали, які попри їх історичний характер, вкрай актуальні і злободенні сьогодні. Це яскраво простежується у статтях Савченка В. та Зеленської Ю. «На сторожі південного заходу (Початок битви за Миколаївщину)», Ложешника О. «Чорноморська козацька флотилія», Шупти Д. «Пам’ятаємо своїх героїв», Вельможко Василя «Чорноморці - борці за незалежну Україну (1917 - 1921): біографічний довідник», Карпеченкова А. «До питання продовольчої безпеки на на Одещині у XIX - поч. XX ст.». Ознакою цього випуску є низка наукових досліджень у площині культурного кластеру: Дробний В., Забіянов Є. «Формування та розвиток бібліотечної справи в поселеннях Одеського повіту Херсонської губернії»; Музичко О. «Формування колекції зброї та традиції її музеєфікації в Одесі наприкінці XIX - ХХст»; Гриськов А. «Робітничо-селянський театр 1920- х: слідами театрального краєзнавства Одещини і не тільки...».

Рішельєвський науковий ліцей [Текст]: Richelieu science Lyceum : annual review [річний звіт] / Рішельєвський науковий ліцей ; [ідея В. Я. Колебошин ; ред. О. Г. Добриніна; коректор С. А. Тувіченко ; дизайнер Г. М. Гунько ; фото: В. П. Добринін, О. Г. Добриніна] – Одеса, 2023. – Вип. 1 : Річний звіт : 2022/2023. – 2023. – 62 с.: іл.

В першому журналі відобразили найкращі традиції Рішельєвського наукового ліцею: сімейне тепло і братерство, творчу атмосферу і освітні перемоги, радість пізнання і завзятий рух «крізь терена до зірок» . Рішельєвці – унікальне товариство! Це знання на все життя!

Сушинський, Богдан Іванович. Шукати свій материк [Текст]: З літературних студій 1968-2020 років: зб. ст. / Б. І. Сушинський; упоряд. А. Т. Сушинська. – Одеса: Астропринт, 2021. - 440 с.

Нове зібрання статей відомого письменника, журналіста, громадського діяча, академіка Богдана Івановича Сушинського - це панорама культурно-мистецького життя нашого краю і України впродовж багатьох років. Вдячний читач подивується глибоким знанням автора в таємничій царині психології творчості, порадіє оригінальності думки, артистичності оповіді. На сторінках книги знайшли місце творчі портрети десятків митців. З особливою увагою і прихильністю автор презентує творчий доробок талановитої молоді. Багато хто саме з благословення Богдана Сушинського увійшов у велику літературу.

Видання розраховане у першу чергу на тих, хто прагне неупереджених коментарів головних тенденцій розвитку літератури, стане в пригоді науковцям, студентам-гуманітаріям, вчителям, усім шанувальникам рідного слова.

Богдан Іванович Сушинський [Текст]: каталог видань 1972-2021 / М-во культури та інформ. політики України; Одес. нац. наук. б-ка (ОННБ); упоряд. Л. М. Бур’ян; [ред. І. С. Шелестович]. – вид. 3-тє, допов. і перероб. – Одесса: Астропринт,2023. – 128 с.- Біобібліогр.: с. 111-113. – Хронол. перелік вид.:с. 114-126. – (Серія біобібліографічних покажчиків «Письменники Одеси», вип. 46.

Третій, доповнений і перероблений, каталог видань відомого письменника, дійсного члена кількох міжнародних академій, професора, заслуженого журналіста України, громадського діяча Богдана Івановича Сушинського (10.04.1946-24.12.2020) містить біографію, перелік важливих подій у житті й творчості письменника, власне каталог видань, біобібліографію та хронологічний перелік видань за 1972 - 2021 роки.

Деякі з творів Б. Сушинського перевидавалися кілька разів, тому в каталозі вони об’єднані однією анотацією і розміщені за першою публікацією. Книги письменника з фондів ОННБ мають шифри. Астериском позначено видання, які не було можливості переглянути de visu.

Каталог видань Б. І. Сушинського стане у пригоді літературознавцям, викладачам, бібліофілам, студентам, бібліотечним працівникам.


Хаджибеївські читання: [Текст]: матеріали Всеукр. конф. з історії України студентів та аспірантів / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, ф-т історії та філософії, каф. іторії України та спец. іст. дисциплін ; [редкол.: О. А. Бачинська, Т. С. Вінцковський, Т. Г. Гончарук та ін.]]. – Одеса : Букаєв В. В., 2023. – 116 с.

Розглянуті цікаві теми з минулого та сучасного періоду історії України: німецький та австро-угорський окупаційний режим на півдні України (1918р.), німці Одещини, україно-грецькі відносини (після 1991 р.,) участь мусульман України в новітній російсько-українській війні (2022-2023) та ін.

вівторок, 26 вересня 2023 р.

Нові надходження до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії у ІІІ кварталі 2023 року

 


 

Представляємо нові книжки, які надійшли до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії у ІІІ-му кварталі 2023 року

 






Бабаджан, Вениамин Семенович. Из творческого наследия [Текст]: [поэзия, проза, искусство] / В. С. Бабаджан. Вениамин Бабаждан-жизнь и творчество / С. Лущик / [к сб. в целом сост. С. З. Лущик, А. Л. Яворская, отв. ред. О. М. Барковская] – Одесса : Астропринт,2021. – 584 с.

В книге собраны стихи, рисунки, искусствоведческие исследования талантливого одесского поэта и художника, расстрелянного в 1920 году в возрасте двадцати шести лет. В комментариях и заключительной статье творчество В. Бабаджана рассмотрено на фоне бурной культурной жизни Одессы трагического периода Мировой и Гражданской войн.


Бурд, Борис. А помнишь….[Текст]: воспоминания и размышления / Б. Бурд. – Одесса; Израиль, 2023. – 136 с.

Борис Бурд : «Многие посоветовали их опубликовать. Время летит, новое поколение не знает, а иные уже не помнят, что было когда-то в нашей жизни. Уверен, что надо знать, как мы жили, как жили наши родные, что было хорошего, с какими сталкивались трудностями.» 




Дерибасовская-Ришельевская [Текст] : одес. альм. / [Всемир. клуб одесситов]; [ред. Ф. Кохрихт, редкол.: Е. Голубовский, О. Губарь, И. Липтуга]. Одесса : Пласке,2000. – (Одесская библиотека).

№93 (II/2023). – 382 с.

«Под звуки воздушной тревоги»: в этом уже традиционном разделе - новые стихи, проза, эссе членов литературного клуба «Зеленая лампа» (ВКО), в которых наши авторы пишут-эмоционально и с чувством причастности к драматическим и трагическим событиям войны.

Стр. 13


В нынешнем году исполняется 200 лет пребыванию в Одессе Александра Сергеевича Пушкина. Всего за тринадцать месяцев он создал в молодом городе на берегу Черного моря шедевры лирики и прозы. Продолжал работу над романом «Евгений Онегин». В его Одесской главе поэт - по образному выражению - выдал нашему городу грамоту на бессмертие. Среди подборки материалов - стихи украинских поэтов-классиков, посвященных А.С. Пушкину. Подборку украинских переводов составили Александра Дели и Алена Яворская.

Стр. 88

Улица Маразлиевская занимает особое место в истории города. На ней, примыкающей к парку имени Шевченко, - немало домов, в которых жили выдающиеся личности, происходили яркие события. Об одном из них, № 5, рассказывает Дмитрий Шаматажи.

Стр. 37

 

Жданов, Дмитро Костянтинович. Історія води в Одесі : від Кочубієва до Дністровського водопроводу [Текст] / Д. К. Жданов. – Одеса : Фрідман О. С., 2023. – 79 с. – Бібліогр.: с. 77-78.

Книга, яку ви тримаєте в руках, є четвертою із серії, присвяченої результатам досліджень у рамках краєзнавчого проекту ODESA INCOGNITA. Цього разу йтиметься про історію водопостачання Одеси. У книзі описано основні віхи розвитку водопостачання міста з XV й до кінця XX ст. Згодом буде написано продовження, коли наше теперішнє стане минулим. Тож у кінці книги ми ставимо три крапки.

 


Південь України : етноісторичний, мовний, культурний та релігійний виміри [Текст]: зб. наук. пр. / М-во освіти і науки України, Ін-т історії України НАН України, Нац. спілка краєзнавців України [та ін.]; [редкол.: О. Г. Бажан, О. А. Бачинська, К. Будеянке [та ін.]]; відп. ред. М. І. Михайлуца] – Одеса,2017. – Вип. 8 – 2021. – 608 с.

Збірник наукових праць приурочено до 30-річчя незалежності України, і присвячено історії Півдня України та Подунав’я у різні періоди та епохи, українській культурі та духовності сусідніх етнокультур, історії православ’я та інших конфесій, міжнародним і міжрегіональним зв’язкам, мовознавству тощо. До збірника увійшли наукові статті, виступи та матеріали круглого столу «Становлення державної незалежності: історична практика й історична пам’ять (кінець XX ст. 1-а чверть XXI), а також матеріали VIII Міжнародної наукової конференції, що відбулися у м. Одесі 4-5 червня 2021 р.

Видання розраховане на вчених-істориків, краєзнавців, мовознавців, учителів, студентів і всіх, хто цікавиться історією та духовністю від минулого до сучасності.


Південь України : етноісторичний, мовний, культурний та релігійний виміри : III Міжнар. наук. конф. (15-16 квіт. 2011; Одеса) / Матеріали III Міжнародної наукової конференції, присвяченої 70-й річниці героїчної оборони Одеси «Південь України : етноісторичний, мовний, культурний та релігійний виміри»,15-16 квіт. 2011 р. [Текст] / М-во освіти і науки, молоді та спорту України ; України, Ін-т історії України НАН України, Нац. спілка краєзнавців України ; Одес. нац. мор. ун-т; [редкол.: О. Г. Бажан, О. А. Бачинська, О. Є. Лисенко та ін.; ред.-упоряд.: О. П. Гогуленко, О. С. Дзинглюк, М.І. Мирошниченко, М. В. Фесан] – Одеса: ВМФ, 2011. – 396 с.

Збірка наукових праць присвячена історії етносів та народів Півдня України, проблемам української термінології та термінографії, українській культурі та духовності сусідніх етнокультур, історії православ’я та долі інших конфесій в регіоні, міжнародним та міжрегіональним зв’язкам. До збірки також увійшли матеріали «круглого столу», присвяченого 70-й річниці героїчної оборони Одеси. Видання розраховане на вчених істориків, краєзнавців, мовознавців, вчителів, студентів та усіх, хто цікавиться історією та духовністю народів Півдня України.


Причорномор’я : історико-правовий, мовний, етнокультурний та релігійний виміри [Текст] зб. наук. пр. / М-во освіти і науки України, Одес. нац. мор. ун-т, Навч.-наук. мор. гуманітар. ін-т [та ін.] ; редкол.: О. Г. Бажан, О. А. Бачинська, Дж. Єнаке [та ін.] ; ред.-упоряд. О. П. Гогуленко, О. С. Джинглюк, А. О. Кириленко]. – Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС,2017. - Одеса Олді + (нове видавництво), 2023 (нова назва). – Вип. 9 / [відп. ред. М. І. Михайлуца]. – 2023. – 359 с.

Збірник наукових праць присвячений історії Причорноморського регіону та Подунав’я в різні періоди та епохи, державно-правовим відносинам і соціальним процесам; проблемам національної іноземної термінології та термінографії, методикам комунікації та перекладу; культури, традиціям та обрядовості сусідніх етнокультур; історії християнських церков та інших конфесій; ролі архівів, музеїв та бібліотек, міжнародним і міжрегіональним зв’язкам тощо. До збірника увійшли матеріали IX Міжнародної наукової конференції та круглого столу «Цивілізаційні та регіональні виміри війни Росії проти України: суспільно-політичний, гуманітарний, міжнародний контексти», що відбулися в м. Одесі 31 травня 2023 р. Видання розраховане на вчених істориків, краєзнавців, мовознавців, вчителів, студентів та усіх, хто цікавиться історією та духовністю народів Півдня України. 


Олекса Сергійович Різників (Різниченко) [Текст]: біобібліогр. покажч. / М-во культури та інформ. політики України, Одес. нац. наук. б-ка ; упоряд.: А. В. Іванченко, Н. П. Анейчук ; [відп. за вип. І. О. Бірюкова] – вид. 2-ге, доп. і перероб. – Одеса : Бондаренко М. О., 2023. – 191 с.: 8 арк. іл. – (Серія біобібліогр. покажч. «Письменники Одеси», вип. 45)

Черговий випуск серії біобібліографічних покажчиків «Письменники Одеси» присвячений творчій діяльності українського громадського діяча, поета, публіциста та мовознавця Олекси Сергійовича Різниківа (Різниченка).

Видання підготовлене до 85-річчя від дня народження письменника. Містить сім нарисів про життя та діяльність О. Різниківа, біографічну довідку, хронологічний перелік його праць, літературу про життєвий і творчий шлях, інформацію про нагороди та відзнаки. У покажчик також включено матеріали до ювілеїв поета та публікації про участь у громадському житті.

Посібник адресовано літературо- та книгознавцям, журналістам і бібліофілам, викладачам закладів вищої освіти, студентам, краєзнавцям і бібліотекарям. Він буде корисним також учителям шкіл, які ведуть уроки літератури рідного краю.


Хроніка Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.М. Грушевського 2022 [Текст] : інформ. бюл. / Одес. обл. універс. наук. б-ка ім. М. Грушевського, від. електрон. бібл.-бібліогр. інформації; [підготув. О. А. Булгакова, верстка, заг. ред., худож. оформ. О. М. Ласкевич, відп. за вип. О. А. Булгакова] Одеса,2023 - Вип. 1-4(19). - 2023. - 88 с.

У бюлетені вміщено інформацію про події, що відбулися в інформаційній культурно-просвітницькій, науковій та інших сферах діяльності ООУНБ ім. М. С. Грушевського в 2022 році. Представлено також дані про видавничу діяльність бібліотеки у 2022 році та інші факти життєдіяльності колективу бібліотеки. Бюлетень адресований всім, кого цікавить досвід роботи у бібліотечній галузі.


Хрустовський Сергій. Я люблю тебе, Авангард! [Текст] / С. Хрустовський, С. Аргатюк. – Одеса : Тов. «СІМЕКС-ПРИНТ», 2016. – 143 с.

У книзі розповідається про Авангард - одне з найкращих селищ (так вважають усі його мешканці) не тільки на Одещині, а й в Україні. Автори книги крок за кроком, від початку XIX сторіччя по теперішній час, висвітлюють двохсотлітню історію заселення та розвитку земель під Одесою, на яких сьогодні розташоване затишне селище Авангард, та діляться секретами успішного сучасного господарювання.

. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...