Слідкуйте за новими надходженнями літератури до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії в рубриці "Що читати про край"

середа, 30 серпня 2017 р.

Знайдений світ Князика : до 85-річчя від дня народження одеського скульптора


Князик Олександр Веніамінович – скульптор, народився в м. Дніпропетровську 31 серпня 1932 року. Закінчив Дніпропетровське художнє училище, а потім Київський художній інститут. З 1960 р. живе і працює в Одесі, учасник численних художніх виставок в нашій країні і за кордоном. Багато його робіт знаходяться в музеях та приватних колекціях.
Член Національної спілки художників України з 1962 року, в 1985 році отримав звання Заслуженого художника України. У 1990 році композиція скульптора «Оновлення» удостоїлася золотої медалі на 9-й міжнародному бієналє в м. Равенна, Італія.
Автор численних монументальних робіт в нашому місті. Серед них - пам'ятники Володимиру Висоцькому, Максиму Горькому, Борису Дерев'янко, Йосипу Дерибасу, Адаму Міцкевичу, Григорію Маразлі; меморіальні дошки Ісааку Бабелю, Іллі Ільфу; скульптури: «Дівчина на дельфіні», «Спартак» і ін. Роботи скульптора знаходяться в колекціях Національного художнього музею (м. Київ), Одеського та Дніпровського художніх музеїв, Одеського літературного музею, Музею Данте (м. Равенна, Італія).
Найбільш яскраві роки творчості Олександра Князика пройшли в Одесі. Скульптор впевнений, що Одеса - місто творчих професій і найбільш сприятливе середовище для художників.
"Одеса - це середовище для художника, тому що художник може жити тільки в хорошому середовищі. А що стосується пам'яток, які я зробив в місті - ну це моя особисте прагнення", - говорить Князик.
Все своє життя Олександр Князик пізнає світ. Адже саме враження і емоції від побаченого або прочитаного нерідко лягають в основу багатьох скульптурних творів автора. Більшу частину скульптурних персонажів Олександр Князик створив в Одесі.

О. Князик за роботою
«Скульптура - спосіб поділитися з глядачем різноманітністю пластичних форм. Також мені по життю пощастило в тому, що я опинився в Одесі. Моя дружина - одеситка. І ось вона переконала мене переїхати. Тут я зрозумів, що Одеса - це середовище для художників, тому що художник може жити і творити тільки у відповідному середовищі. Одеса - місто людей, що займаються мистецтвом», - поділився Олександр Князик.
Захоплення монументальною скульптурою Олександр Князик називає особистим прагненням.
«У мене завжди був великий інтерес до монументальних речей, які б стояли на площі, і про щось розповідали перехожим. Я не вважаю, що художник повинен займатися чистою естетикою. Естетика необхідна, але в тих випадках, коли вона несе в собі додатковий підтекст і сенс. Створюючи пам'ятники, я міг передати своє ставлення до тих чи інших подій і людям», - каже художник.
За словами Олександра Князика, завдяки створенню скульптур нерідко вдається знайти і окреслити свій власний стиль в мистецтві. Важливо творити на одному диханні, спонтанно. Будь-які труднощі, на думку скульптора, не повинні бути видні глядачеві. Глядач повинен перейнятися результатом.
«Я багато чого побачив на своєму віку, але є речі, які я роблю для себе і свого особистого сприйняття. Це можуть бути досить зворушливі і емоційні речі. І те, що я показав сьогодні, - це мій світ. Я живу в цьому світі. Він для мене дорогий тим, що я його вигадав»,- підкреслив Олександр Князик.
У роботах Олександра Князика переплітаються антична, релігійна і філософська тематики. При цьому персонажі відображають собою гру, гру уяви і в той же час гру умовностей. Головне, на думку Олександра Князика, що не талант до живопису, а прагнення реалізувати задумане.
Ім'я Олександра Князика відомо, напевно, кожному одеситу. 85-річний скульптор - автор численних пам'ятників і пам'ятних дощок в Одесі.
Перевагою робіт Князика є і той факт, що він виконує свої твори з якоюсь самоіронією, граючи.
«Мені здається, що мистецтво - це гра. Гра уяви, гра в умовність. Всі знають, що плоских людей, зображених на полотні не буває, як не буває і людей величезного зросту, таких як пам'ятники на площах, проте це нікого не дивує, тому що ми всі як би домовилися про те, що цей обман цілком прийнятний, і художник виступає тут як ілюзіоніст, фокусник», - пояснює свою концепцію і бачення процесу мистецтва Олександр Князик.


. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...