Слідкуйте за новими надходженнями літератури до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії в рубриці "Що читати про край"

середа, 10 квітня 2019 р.

До 75-річчя від дня визволення Одеси від нацистських окупантів


10 квітня 2019 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбулось літературно-музичне свято, присвячене 75-річчю від дня визволення Одеси від нацистських окупантів.



Для довідки. 10 квітня 1944 під час Одеської операції, проведеної 26 березня — 14 квітня 1944, військами 3-го Українського фронту була звільнена […].
10 квітня 1944 під час Одеської операції, проведеної 26 березня — 14 квітня 1944, військами 3-го Українського фронту була звільнена Одеса. Того ж дня над знаменитим Оперним театром здійнявся червоний прапор. Це стало символом визволення міста від окупації.
27-28 березня 1944 головні сили 3-го Українського фронту під командуванням генерала армії Родіона Яковича Малиновського форсували Південний Буг і розгорнули рішучий наступ в напрямку Миколаїва та Одеси. 28 березня радянські війська звільнили Миколаїв. 6-а німецька армія під тиском загрози, яка була над її лівим флангом і тилом, змушена була почати відхід.
30 березня на лівому крилі фронту військами 28-ї армії за допомогою морського десанту було звільненено місто Очаків. Вже 4 квітня 37-а армія і кінно-механізована група оволоділи залізничним вузлом Роздільна і відрізали останню залізничну гілку, що з’єднувала між собою війська противника.
У ніч на 10 квітня війська 8-ї гвардійської, 6-й і 5-ї ударної армій при сприянні партизан після короткої артилерійської підготовки атакували супротивника в Одесі. Війська 8-ї гвардійської армії увірвалися в західну частину міста, а з’єднання 6-й і 5-ї ударної армій тиснули на ворога з півночі і північного заходу. На 10 годину ранку 10 квітня Одеса була повністю звільнена радянськими військами. Ворог втратив під Одесою 160 тис. солдатів і офіцерів.
За 907 днів окупації в місті загинуло 82 тис. Його мешканців. Ще 78 тис. людей були відправлені на примусові роботи до Німеччини.
27 з’єднанням і частинам, які найбільш відзначилися при визволенні міста, було присвоєно почесне найменування Одеських. За героїзм і відвагу, проявлені в боях за місто, 14 осіб були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, більше 2 тис. 150 чоловік нагороджені орденами і медалями СРСР.
1 травня 1945 наказом Верховного Головнокомандуючого Одеса була оголошена містом-героєм. До речі, Одеса одна з перших чотирьох міст, які здобули цепочесне звання поряд з Ленінградом, Сталінградом і Севастополем!
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 за видатні заслуги перед Батьківщиною, мужність і героїзм, проявлені трудящими міста в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, місто-герой Одеса  нагороджено орденом Леніна і медаллю «Золота Зірка».

Для гостей зустрічі – учнів старших класів ЗОШ № 58 та студентів Одеського професійного ліцею будівництва та архітектури – завідувач відділу краєзнавства і бібліографії Тетяна Олексіївна Андросова провела огляд книжково-ілюстративної виставки «Салют і слава роковині навіки пам’ятного дня: 10 квітня 1944». також вона прочитала вірші, які були написані саме в день визволення міста.


Андросова Т.О., завідувач відділу краєзнавства і бібліографії


З презентацією книги-альбому Михайла Пойзнера «Одесса 1941-1944: неизвестные страницы» виступив Олег Володимирович Етнарович - депутат міської ради, голова депутатської комісії з освіти, культури, спорту і взаємодії з громадськими організаціями.


Примірник книги було подаровано бібліотеці




Прозвучали пісні про Одесу у виконанні солістки Одеської обласної філармонії Анни Слободяник та самодіяльного колективу «Срібляста хвиля».





Гості заходу

Гості заходу

середа, 3 квітня 2019 р.

«Невтомний літописець Одеси»: до 105-річчя від дня народження Ю.С. Трусова



3 квітня 2019 року виповнюється 105 років від дня народження Юрія Сергійовича Трусова – талановитого письменника, поета, який в середині минулого століття вперше в популярній і цікавій формі розповів про історію виникнення, становлення і розвитку міста Одеси.
Ю. С. Трусов народився в Одесі. Працював кочегаром, мотористом, редактором газети «Моряк», був учасником Великої Вітчизняної війни. Писав російського мовою.
У Юрія Трусова - багата творча спадщина, що включає в себе 7 романів, 3 книги повістей і оповідань, 4 збірки віршів, безліч статей в періодиці.
Однак, найбільшу популярність принесла йому трилогія «Хаджибей», яка зробила його одним із найвідоміших і популярних письменників Одеси. Тільки при його житті роман витримав 8 перевидань.
Коли в 1958 році вийшла книга «Падіння Хаджибей», Ю.С. Трусов наступного ранку прокинувся знаменитим. Роман Юрія Трусова дав можливість дізнатися про минуле місто. В основі роману були дійсні події, що відбувалися на Півдні України в кінці XVII століття. У ньому фігурували відомі особистості, такі як Де Рібас, Суворов, фельдмаршал Гудович та ін. Друга частина роману «Ранок Одеси» вийшла в 1964 р., і, нарешті, в 1968 р. вийшла третя книга - «Кам'яне море». У цих романах описується взяття Ізмаїла, заснування та будівництво Одеси і багато іншого.
Його перу належать збірки віршів «Ранок на березі» (1945), «На вахті» (1948), «Рідний берег» (1954), «Морська билина» (1976), повістей «Падіння Хаджибей» (1958), «Зустріч з мрією»(1984), «Ранок Одеси»(1966), «Зелена гілка»(1984), роману – трилогії «Хаджибей»(1974) та ін.



. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...