Следите за новыми поступлениями литературы в отдел краеведческой литературы и библиографии в рубрике "Що читати про край"

среда, 14 марта 2018 г.

Простір духовності у творах Олекси Шеренгового: до 75-річчя від дня народження


Поетична і прозова творчість О. Шеренгового – це оригінальна і самобутня сторінка в українському літературному процесі другої половини ХХ століття.

Шеренговий Олекса Гнатович (1943-2008 рр.) - поет, письменник, публіцист, лауреат Міжнародної літературної премії імені Олеся Гончара - народився 18 березня у селі Зозів на Вінниччині. Село те таке чарівне і прадавнє, п'ять ставків, озеро серед ланів, на пагорбах - дубові та грабові хащі, й на маківці щонайвищої - білостінна церква з піднебесними голубами, мов з янголами…
Не дивно, що вся творчість Олекси Шеренгового озвучена палкою любов'ю до рідної землі. Вже з перших віршів, які друкував у періодиці майбутній прозаїк, Олекса Шеренговий підсвідомо окреслив свої тематичні овиди: істина синівська любов до своєї України.
Олекса Шеренговий навчався на філологічному факультеті Одеського державного університету ім. І.І.Мечникова. Зустрічі з живими класиками української літератури: Максимом Рильським, Андрієм Малишком, Олесем Гончарем, з Григором Тютюнником та знайомство з їх творчістю оказали великий вплив на його подальшу творчість.
Першу книжку «Пташиний переліт» з легкої руки видавця-поета Володимира Гетьмана та ніжного серця університетського вчителя Миколи Павлюка Олекса видав другокурсником філологічного факультету. Відомий український письменник Олесь Гончар благословив молодого письменника до вступу в товариство українського письменства.
Рік за роком приходили до читача як окремішні самобутні новели, оповідання та повісті, так і сповнені щирості і правдивості книжки: повісті «Золоте весілля», «Повінь у вересні», роман «Сипи землі», виданий у Канаді, романи «Батько» та «Любов єдина», документальні речі як «Енергія» та «Гавань долі твоєї». У 1993 році був видрукуваний однотомник прозаїка.
Критика завжди щедро вділяла письменникові свою увагу, читачі відгукувалися на різноманітні публікації, й не дивно, що Олексі Шеренговому завжди таланило на мудрих вчителів та друзів у письменницькому колі. Твори Олекси Шеренгового перекладалися на угорську, чеську, білоруську, казахську мови. У своїх творах Олекса Гнатович зумів відобразити і воскресити джерела і вічну силу добра, яке народжується великою душею і кличе кожного з нас стати Людиною на Землі.
А окрім компліментів колег, шановна конкурсна громада на чолі з незабутнім Григором Тютюнником повість прозаїка «Монолог для слідчого» означила дипломом лауреата Спілки письменників України за кращий твір для юнацтва.
Першою премією було оцінено і книжку «Хліб на долоні», яку Олекса Шеренговий присвятив мешканцям рідного села Зозів.
3 квітня 2001 року у Національній спілці письменників України відбулось вручення нагород переможцям Міжнародної україно-німецької недержавної літературної премії імені Олеся Гончара. Першу премію одержав одеський прозаїк Олексій Шеренговий за роман «Рейс».
На фото: Під час вручення премії. Голова Спілки письменників України Юрій Мушкетик, переможець Олексій Шеренговий, заступник міністра культури України Леонід Новохатько.

У 2003 році в Одесі була видана поетична збірка Олекса Шеренгового «Мій молитвослов» до 60-річчя  від дня народження письменника. Його праця була високо оцінена: Олекса Гнатович був удостоєний високої нагороди – ордена Нестора Літописця II ступеня.
Відкрию очі книзі в світлу днину,
Коли роса, як срібло, і душа — мов молодюсіньке
притке лоша, Що лиш на ноги зіп’ялося нині.
Відкрию очі книзі, коли став Ще тільки сонце вгледів
за горою, А джерело тремтить
свяченою водою, як на Йордані.
І тремтять уста.
А ще —тремтять не із плачу.
З любові!
І так любисток пахне і полин,
Любові все одно
не спиниш плин — Відкрито книгу
на сердечнім слові...

Олекса Гнатович в різні роки працював на Одеській телестудії, обласному радіо, в молодіжній газеті, кіностудії. За творами Шеренгового було поставлено двосерійний фільм «Золоте весілля», відзначений премією на Торонтівському фестивалі, фільми «Тризна», «Блукаючі зірки», художньо-документальні «Пісня любові» та «Києве мій».
Сьогодні режисерсько-письменницьку діяльність свого дідуся продовжує внучка Анастасія. У Зозові іменем Олекси Шеренгового названо вулицю.Фільми за сценарієм Олекси Шеренгового

Жанр - мелодрама
Режисер - Наталія Мотузко
Сценарист - Олексій Шеренговий
Рік - 1987
Дія фільму відбувається в день золотого весілля сім'ї Клима і Анастасії Даник. Щасливе життя прожили подружжя, виростили трьох дітей, тепер виховують онуків. Але так само, як і в далекій молодості, їх хвилює все, що відбувається навколо ...Жанр - мелодрама
Режисер - Всеволод Шиловський
Автори сценарію - Олекса Шеренговий, Лев Піскунов (за Шолом-Алейхемом)
Рік - 1991
Жителі маленького єврейського містечка смуги осілості - Лейбл Рафалович, син місцевого багатія і дочка місцевого кантора Рейзл люблять один одного. У містечко приїжджає бродячий єврейський театр. У Лейбла виявляється акторський талант, у Рейзл - вокальний. Обидва вони біжать разом з театром, але доля розводить їх в різні країни.
Твори Олекси Шеренгового з фондів бібліотеки


Шеренговий О. Г. Гавань долі твоєї: Григорівські етюди. - К.: Молодь, 1980. - 184 с.
Про молодих будівників Григорівського порту на Чорному морі, про їхнє життя, плани, мрії розповідається в серії нарисів «Григорівські етюди».
До книжки також увійшла повість «Монолог для слідчого», удостоєна премії на республіканському конкурсі на кращий прозовий твір для підлітків, проведеному Центральним Комітетом ЛКСМУ, правлінням Спілки письменників України та видавництвом ЦК ЛКСМУ «Молодь» в 1979 році на ознаменування 60-річчя комсомолу України.Шеренговий, Олекса Гнатович. Золоте весілля. Повісті. Одеса, 1973. - 127с.
Книжку складають дві повісті - «Повернення літа», в якій на матеріалі із життя сьогоднішнього села порушуються важливі морально-етичні проблеми, та «Бригада», присвячена молодим будівельникам, їх звитяжній праці, любові.


Шеренговий, Олекса. Мій молитвослов: Поезії.-О.: Астропринт, 2003. - 384с.: ілюстр.
...О, Отче наш! Ти є —
я добре знаю,
Бо маю все,
що б в тебе не просив…


Шеренговий О. Г.Повінь у вересні. Повість. — Одеса: «Маяк», 1978. — 176 с.
В основу твору лягли події Татарбунарського повстання, яке стало яскравим виявом боротьби трудящих Бессарабії за своє визволення й возз'єднання з Радянською Батьківщиною.
На сторінках повісті читач зустрінеться з людьми різних життєвих доль і характерів. У складних умовах, драматичних колізіях випукло відображаються  духовні якості героїв: мужність, відвага, чистота відображаються духовні в дружбі й коханні.

Сторінками видань про життя та творчість письменника


Випускники Одеського (Новоросійського) університету:  Енциклопедичний словник. Вин. 1/ Відп. ред. В. А. Сминти-на; Заступ, відп. ред. М. О. Подрєзова; Упорядники та бібліогр. ред.: М. О. Подрєзова, В. П. Пружина, В. В. Самодурова. — Одеса: Астропринт, 2005. — 264 с.
Одеський (Новоросійський) національний університет ім. І.І. Мечникова завжди готував і плекав кадри, здатні гідно зустріти сучасність і спрогнозувати прийдешність заради розвитку національної вищої школи, визначення пріоритетів, які б могли сприяти збагаченню інтелекту, культури і освіти народу України. Перший випуск енциклопедичного словника університету містить майже 500 славних імен його вихованців за всю історію ОНУ (1865-2005). Розрахований на істориків науки, науковців, студентів та тих, хто цікавиться історією університету.

Дім князя Гагаріна: Збірник наукових статей і публікацій / Одеський літературний музей. — Вип. 6. — Частина 2. — Одеса: Сімекс-прінт, 2011. — 392 с.
У збірнику представлені роботи з історії літературного життя Одеси: перші публікації рукописів українських та російських письменників ХІХ-ХХ ст., матеріали до біографій діячів культури, опис раритетних експонатів з фондів Одеського літературного музею.

Письменники Одещини — на межі тисячоліть: Антологія- довідник /Упоряд. Б.І. Сушинський. Худож. О. А. Гавдзинська. - Одеса: Альфа-Омега, ОКФА, 1999. - 428 с.: фот. - (Укр. і рос. мовами).
До довідника "Письменники Одещина - на межі тисячоліть" увійшли біографії та бібліографічні дані про життя і творчість письменників Одещини з 1934 по 1999 рр.
Це видання є довідково-творчим додатком (спеціальним випуском) журналу Одеської обласної організації Національної Спілки письменників України «Літературна Одеса».
Видання розраховане на вчителів, бібліотекарів, літераторів, широке коло читачів.

Одеське літературне віче: У 2 т. Т. 1. Антологія поезії / Упоряд., автор передмови В. Г. Рутківський. — Одеса: Астропринт, 2004. — 592 с. - (Рос. та укр. мовами).
У антології подані творчі біографії поетів — членів Національної Спілки письменників України з часу заснування до наших днів. Кожна стаття містить у собі стислі відомості про час і місце народження літератора, освіту, роботу, літературні відзнаки, твори, що вийшли окремими виданнями, а також підбірку його поезій.
Довідник розрахований на бібліотечних працівників області, учителів, викладачів вузів, учнів, студентів, краєзнавців і всіх, хто цікавиться витоками та станом літературного процесу на Одещині.

Ісаєнко Л. М. Пам’ять і слово: Українознавча філологічна сторінка Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова: Літературно-критичні нариси. — Одеса: Астропринт, 2004. —248 с.: 12 арк. іл.
Літературно-критичні нариси розповідають про вчителів, вчених
Одеської літературознавчої школи, про письменників, чия творчість пов’язана з Півднем України, філологічним факультетом Національного університету.


Сторінками періодичних видань

  • Дерев’янко І. «Він був не таким, як усі…»: [Вечір пам’яті О. Шеренгового] // Чорноморські новини. - 2013. - 21 берез. - С.3.
  • Єфимова.Г. Молитослов Олекси Шерингового: [Творчій портрет письменника] // Чорноморські новини. - 2013. - 21 берез. - С.3.
  • «Любові все одно не спинеш плин…» :[Творчій портрет Шеренгового] // Золотослів. - 2012. - серп. - №2. - С. 13.
  • Мейзерська Т. Лирична збірка О. Шеренгового «Мій молитослов» // Думська площа. - 2005. -2 верес. - С.4.
  • Знову пишуться вірші:[Творчість поета] // Думська площа. - 2003. - 14 берез. - С.1.
  • Пащенко, М. Трудными дорогами «Рейса» :[О романе А. Шеренгового] // Веч.Одеса. - 2001. - 17 мая. - С.5.
Комментариев нет:

Отправить комментарий

. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...