Страницы

вівторок, 24 червня 2025 р.

Нові надходження до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії у IІ кварталі 2025 року


Шановні друзі!

До відділу краєзнавчої літератури і бібліографії надійшла нова література!

Приходьте! Запитуйте! Читайте! Любіть свій край!




Баран В. В. Юрій Липа: думки крізь час: (доповнена реальність) [Текст]: до 80-річчя трагіч. загибелі видат. укр. мисленника / В. В. Баран. - Львів : Каменяр, 2024. - 19 с.

У серпні 2024 року виповнюється 80 років з часу злочинного вбивства московськими кагебістами видатного українського мисленника Юрія Липи. Однак ні вчинене зло, ні час не применшили значимості ідейної спадщини цієї Особистості, вона і досі актуальна. Молодий науковець, публіцист, громадський діяч, родом з Тернопільського краю, нині - у складі Державної Прикордонної Служби, - розмірковує над глибокою непроминальністю і невимірною значимістю ідей, переконань, впевненостей Юрія Липи для наших днів.

Василькова І. Через пороги неповернень [Текст] (поема) / І. І. Василькова ; мал.: А. Байцара, М. Іванова – Чорноморськ : Гратек – 2024. – 56 с.: іл.

Філософською поемою «Через пороги неповернень» Інна Василькова навертає нас до козацької епохи - складної, суперечливої, але й героїчної.

Авторка проводить історико-філософську паралель між часами кінця XV століття та сучасною Україною. Історію морських походів запорожців за визволення земляків-бранців із турецької неволі тісно пов’язує з Одещиною, де козаки гуртувалися не одне століття на просторах від Дніпра до Дністра то з боями, то купуючи сіль, то супроводжуючи купців з крамом.


Герої одеських вулиць [Текст]: довід. щодо реалізації закону України "Про засудження та заборону пропаганди рос. імпер. політики в Україні і деколонізацію топонімії" на території м. Одеси головою (нач.) Одес. обддерж. (військ.) адмін. / [робоча група, передм., заг. ред.: Д. Пєтков, А. Карташов, О. Музичко [та ін.]; передм. О. Олійник, В. Балінський ; пер. англ. мовою К. Мусієнко ]. - Одеса : [б. в.], [2025]. - 512 с.: фот.


Глущак А. С. ВАРТА. ВАТРА. ТРАВА. [Текст]: кн. присвят, покликів, признань : поезії / А. С. Глущак. – Одеса : Бондаренко М. О., 2024. - 104 с.

Автор включив до перед'ювілейної збірки як нові твори, так і антологічний добір поезій з низки попередніх книг. Ретроспективу диктували поважний життєвий рубіж, трагічні виклики воєнного сьогодення.



Дерибасівська - Рішельєвська [Текст]: одес. альм. / [Всесвіт. клуб одеситів] ; [ред. Ф. Кохрихт, рсдкол. : Є. Голубовский, О. Губарь, А. Глущак]. - Одеса : Пласке, 2000 . - 

№ 97. - 2025. - 383 с.: ил.; фот.

Номер відкривається традиційною рубрикою «Під звуки повітряної тривоги», в якій окрім віршів та прози - нарис Володимира Крижанівського про героя-розвідника Романа Городенського (стор. 21).

Прем'єра нової рубрики - «Одеса багатокультурна». Розділ присвячений внеску грецької діаспори у створення та становлення нашого міста. Йдеться і про сьогодення - про плідні зв'язки України та Греції, Одеси та міст Еллади (стор. 31).

Біографія видатного діяча мистецтва Михайла Жука тісно пов’язана з Одесою. Про його натхненну діяльність - образотворчу та письменницьку - розповідають матеріали наукової конференції, яка відбулася в Літературному музеї Одеси (стор. 279).

 

Книга пам'яті України : Переможці: Одеська область [Текст] : [редкол. : С. А. Бобровська. В. Т. Усенко, Ю. В. Беляков [та ін.]]. - Одеса : Кн. Пам'яті України, 2016. -

Т. 11. Ювілейний випуск : присвяч. 75- річчю великої перемоги. - 2020. - 512 с.

Черговий, одинадцятий, том книги є складовою частиною історико-меморіального серіалу «Книга Пам'яті України. Переможці» і одночасно виконує функцію ювілейного видання, присвяченого 75-річчю Перемоги у Другій світовій війні.

У книзі викладені в якості стрижневого змісту спогади, на момент роботи над нею, живих учасників війни жителів міста Одеса та Одеської області. Окремим розділом опубліковані нариси про наших земляків-героїв, які повернулися з фронту та відзначених також високими нагородами і за мирну творчу працю. Завершують зміст книги розповіді і замальовки про трудівників тилу і дітей війни.

Всі матеріали про людей, включених в книгу, широко ілюстровано їх особистими фотографіями, а також унікальними знімками документів тих років, в тому числі взятих з військової фотохроніки.

Для більш повної передачі настрою епохи, атмосфери воєнних років, спогади, нариси і розповіді про героїв книги органічно доповнюють вірші, слова пісень, новели того періоду, а також твори, народжені в післявоєнний період, але досить переконливо передають характер воєнних лихоліть.


Книга пам’яті України : Переможці: Одеська область [Текст] / [редкол. : С. А. Бобровська, В. Т. Усенко, Ю. В. Беляков [та ін.]]. - Одеса : Кн. Пам'яті України, 2016. -

Т. 12: Учасники бойових дій Другої світової війни, які повернулися до мирної праці, зараз проживають або померли у післявоєнний час на території Саратського і Тарутинського районів. - 2021. - 596 с.

Ця Книга є складовою частиною обласного історико-меморіального серіалу «Книга Пам'яті України». В ній увічнені імена учасників бойових дій Другої світової війни, які повернулися до мирної праці і проживають в Одеській області або померли в післявоєнний період.

Том містить поіменні списки фронтовиків, які перебувають на обліку в військоматах Саратського і Тарутинського районів. проживали або проживають на зазначених адміністративних територіях.


Книга пам'яті України : Переможці: Одеська область [Текст] / [редкол. С. А. Бобровська, В. Т. Усенко, Ю. В. Беляков [та ін.]]. - Одеса : Кн. Пам'яті України, 2016.

Т. 13: Учасники бойових дій Другої світової війни, які повернулися до мирної праці, зараз проживають або померли у післявоєнний час на території Татарбунарского района, м. Теплодар там. Южне. - 2022. - 473 с.

Ця Книга є складовою частиною обласного історико-меморіального серіалу «Книга Пам'яті України». В ній увічнені імена учасників бойових дій Другої світової війни, які повернулися до мирної праці і проживають в Одеській області або померли в післявоєнний період.

Том містить поіменні списки фронтовиків, які перебувають на обліку в військоматах Татарбунарського района, м. Теплодар та м. Южне, проживали або проживають на зазначених адміністративних територіях.


Книга пам'яті України : Переможці : Одеська область [Текст] І [редкол. : С. А. Бобровська, В. Т. Усенко, Ю. В. Беляков та ін.]]. - Одеса : Кн. Пам'яті України, 2016. - Т. 14 : Учасники бойових дій Другої світової війни, які повернулися до мирної праці, зараз проживають або померли у післявоєнний час на території Савранського, Ширяєвського районів, м. Чорноморська. - 2023. - 546 с.

Ця Книга є складовою частиною обласного історико-меморіального серіалу «Книга Пам'яті України». В ній увічнені імена учасників бойових дій Другої світової війни, які повернулися до мирної праці і проживають в Одеській області або померли в післявоєнний період.

Том містить поіменні списки фронтовиків, які перебувають на обліку в військоматах Савранського, Ширяєвського районів, м. Чорноморська, проживали або проживають на зазначених адміністративних територіях.


Книга Пам'яті України. Реабілітовані історією. Одеська обл., т. 2: м. Одеса (Обласна ред. кол.), 2023, 440 с.

Випуском даної книги Одеська обласна редколегія «Книга Пам'яті України» відновлює продовження серійного видання «Реабілітовані історією», яка є частиною Всеукраїнської серії книг «Реабілітовані історією» та присвячується дослідженню репресій в Одеській області протягом 1918-1991 років.

У другому томі поіменно представлені жертви репресій мешканці Одеської області, імена яких взяті з реабілітаційних документів, що зберігаються в архівах області.

З метою більш повного та всебічного розкриття сутності проведеної державою та її органами репресивної політики представлено численні документи, статті, спогади, замальовки та різні фотодокументи про репресованих.


Лейдерман Л. M. Семья Шойхетов, или Пересыпская симфония / Л. М. Лейдерман. - Одесса: Политехпериодика, 2025. - 237 с.

В романе показана история одесской семьи, где детство персонажей приходится на десятые годы двадцатого столетия, а судьбы следующего поколения прослеживаются до двадцатых годов нового века. Роман представляет собой мозаику из десяти самостоятельных новелл, не связанных строгой последова-тельностью событий.

Отзыв о книге автора, лауреата Премии имени Шолом-Алейхема 2025 года, можно оставить на его сайте (leidermanl.wixsite.com/odessa).


Марченко Н. Володимир Рутківський : тексти долі [Текст] : біогр. нарис / Н. Марченко. - Тернопіль : Навч. кн. - Богдан, 2014. - 432 с.

Із позицій новітньої біографістики видання висвітлює основні етапи життя, презентує світогляд та простежує історію виданих до сьогодні творів видатного українського дитячого письменника, лауреата Національної премії України імені Т. Шевченка Володимира Григоровича Рутківського.

Книга містить ґрунтовний аналіз творчої спадщини митця, його епістолярій (листи та спогади), що вводиться до наукового та культурно-мистецького обігу вперше, та добірку висловлювань письменника щодо специфіки дитячої літератури та особливостей письма для дітей. Історико-біографічні коментарі автора нарису розкривають відомості про інтелектуальне оточення Володимира Рутківського у різні періоди життя, а також широко представляють джерела його біо- та бібліографії.

Призначене науковцям, викладачам, бібліотечно-інформаційним працівникам, студентам, але, насамперед, - широкому загалові читачів, яким цікава драматична доля сучасного митця, тісно переплетена з усе ще мало відомою на загал історією літератури для дітей в Україні.


Феденев Р. К. Де Рибас [Текст] : роман : 200-летию Одессы посвящ. / Р. К. Феденев. - Одесса : АО "ОМК", 1994. - 586 с.

Роман письменника Одеси Родіон Феденев «Де Рібас" присвячений життю і долі одного з засновників Одеси і охоплює останні тридцять років XVIII століття. Це відображалося на багатьох подіях того часу. Також, в якому активно бере участь головний герой твору. Його біографія могла допомогла автору з формою романа. Це історична та пригодницька робота, архівні матеріали, уривки з щоденників, повідомлення. 



Харук А., Кондратьев В., Хайрулін М. «Анатра»: Літаки одеського авіабудівного підприємства, 1910-1924 рр. - К.: Темпора, 2008. - 80 с.: іл.

Книга присвячена одному з перших підприємств авіа-ційної промисловості на теренах України - одеській фірмі «Анатра». Спираючись на архівні матеріали, автори висвітлюють історію розвитку виробничих програм фірми, аналізують особливості конструкції літаків, що виготовлялись підприємством. Окрему увагу приділено історії бойового застосування літаків «Анатра» на фронтах Першої світової війни та в конфліктах, що розгортались у 1918-1920 рр. на теренах колишньої Російської імперії.




Підготувала К.Г. Черненко, завідувачка відділу краєзнавчої літератури і бібліографії.



 

субота, 14 червня 2025 р.

Краєзнавство як пріоритет бібліотечної діяльності у воєнний час

 

Краєзнавство як пріоритет бібліотечної діяльності у воєнний час [Текст] : метод. рек. / Департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одес. облдержадмін. ; Одес. обл. універс. наук. б-ка ім. М. Грушевського ; [упоряд. Ю. С. Амельченко ; комп'ют. набір Ю. С. Амельченко ; заг. редагування, верстка О. М. Ласкевич ; відп. за вип. О. А. Булгакова]. – Одеса, 2025. – 7 с. – 15х21,5. – 40 прим.: б. ц.





Читати та завантажити можна ТУТ

вівторок, 10 червня 2025 р.

Олександр Галяс презентує проєкт «Іван Франко – поет-пісняр»

 


10 червня 2025 року у відділі краєзнавчої літератури і бібліографії відбулась зустріч з Олександром Галясом – знаним журналістом і краєзнавцем, автором понад 20 книжок у жанрі нон-фікшн, більшість з яких присвячено історії Одеси та видатним одеситам.

Творчість Олександра Васильовича високо оцінена фаховою спільнотою: він має понад 140 відзнак у журналістських та літературних конкурсах, є лауреатом премій імені Івана Франка, Костянтина Паустовського та Леоніда Утьосова.

Його новий культурний проєкт «Іван Франко як поет-пісняр» має на меті переосмислення постаті Івана Франка як митця, чия творчість залишається актуальною й сьогодні. Особливу увагу приділено сучасному музичному осмисленню Франкової поезії – від стилізацій під народну пісню до експериментального репу.

Попри помітну присутність поезії Франка в українському музичному просторі, цей феномен майже не досліджений науковцями й практично ігнорується в освітній сфері. Як наслідок, молодь – школярі й студенти – мало обізнана з цим напрямом української культури.

Пілотні зустрічі презентації проєкту засвідчили інтерес до теми не лише в молодіжному середовищі, а й серед старшого покоління.

В бібліотеці під час зустрічі демонструвалися відеокліпи на вірші Івана Франка у виконанні сучасних виконавців і гуртів: Христини Соловій, «Співочі вірші», «Кашляючого Еда», «Другого Жмутка» та інших.

Проєкт обєднав різні покоління, бо творчість Івана Франка завжди надихає та мотивує бути справжніми патріотами України та відчувати себе українцями!

Гості заходу висловили подяку Олександру Васильовичу за участь в бібліотечному житті і за надцікаві краєзнавчі проекти! Чекаємо з нетерпінням нових зустрічей!











Черненко К. Іван Франко крізь призму сучасної музики [Текст] : [в Одес. обл. універс. наук. б-ці ім. М. С. Грушевського, у від. краєзнав. літ. і бібліогр., О. Галяс презентував проєкт «Іван Франко як поет-пісняр»] / Катерина Черненко // Чорномор. новини. – 2025. – 19 черв. – С. 3 : фот.




неділя, 1 червня 2025 р.

Бойовий медик: Герой України Павло Малофеєнко. Назавжди 25 років

 


30 травня 2025 року в бібліотеці відбулась зустріч з родиною Павла Малофеєнка, Героя України з Одещини.




Павло Малофеєнко народився в 24 жовтня 1997 р. у с. Іванівці Березівського району на Одещині.

В 2017 р. здобув фах кухаря-кондитера у Березівському вищому професійному училищі.

У травні 2021 року вступив до лав ЗСУ, проходив службу у в/ч А 3687 на посаді бойового медика. 24 лютого 2022 р. Павло стає до Військово-Морських Сил ЗСУ та виконує бойові завдання по забезпеченню оборони Одеси.

27 грудня 2022 р. Павла Малофеєнка командування переводить до 36-ї окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського, він служить на Донецькому напрямку у мінометному взводі роти вогневої підтримки. Побратими казали: «Такої харизматичної людини ми не зустрічали».

17 січня 2023 року у районі Авдіївки, під час одного з ворожих штурмів, під щільним кулеметним вогнем ворога Павло героїчно прикриває відхід поранених до прибуття підкріплення та вступає в бій з російськими окупантами. Зміг утримати позицію морських піхотинців.

30 січня, під час потужного артобстрілу, поблизу Водяного, Павло Малофеєнко зазнав поранення несумісного з життям.

Героїчний вчинок молодого морпіха вразив досвідчених побратимів.

9 лютого поховали Павла Малофеєнка у рідному селі Іванівці Новокальчевської сільської ТГ Березівського району.


«Неможливо передати біль втрати. Братику, ти найкраща людина, взірець для всіх нас. Ми ніколи не пробачимо тих, хто забрав тебе у нас! Цілеспрямований, повний енергії та сил, не переносив на дух несправедливість. Завжди приходив на допомогу, готовий був віддати останнє заради майбутнього рідних, був взірцем для наслідування. Світла і вічна пам‘ять тобі, наш рідненький!» – говорить рідна сестра воїна Марина.

 




Зі спогад класного керівника Зінаїди Адольфівни Кітар: «Павло навчався в Петрівській школі з першого класу. Хлопець з багатодітної сім'ї, другий за віком. Це вплинуло на його стосунки з меншими сестрами, братами. Він був не просто старшим від них, а опікувався як батько, тому вчителі часто зверталися до нього, коли потрібно було вплинути на менших, особливо коли зник безвісти батько.

Павло був завжди стриманим, відповідальним. Спочатку дітей довозив до школи автобус, а коли відмінили рейс, Паша (так його називали всі в школі) приїздив з сусіднього села велосипедом, іноді-пішки.

Настільки він був відповідальним і обов'язковим. Коли Паша вчився в старших класах, стежив, щоб кожен знав своє місце і дотримувався порядку в автобусі.

Не пам'ятаю випадку, щоб він пропустив школу без поважних причин».

 

Зі споминів близького друга, колеги Іллі (позивний «Псих»): «Художник» в моїх спогадах залишиться дуже доброю,життєрадісною людиною,про всіх намагався потурбуватися.

Душа компанії,на роботі працювати з ним було в радість. Сімʼя для Павла завжди була на першому місці,був щирим та відкритим хлопчиною.

Зі мною навіть поділився найпотаємнішим:що хоче зробити пропозицію нареченій.

А з початком повномасштабної війни,коли ми разом були на 0 в самому пеклі в різних напрямках ми з ним переписувались і він дуже підтримував мене морально, підбадьорював».


Й саме 23 травня 2024 року Указом Президента України №344/2024 подвиг воїна мінометного взводу роти вогневої підтримки 2 батальйону морської піхоти 36 окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського старшого матроса Павла Малофеєнка із с. Іванівка Новокальчевської сільської громади Березівського району відзначено найвищою державною нагородою – званням Героя України (посмертно).





«Не передати словами, який біль і смуток переповнювали в той момент… ця нагорода не поверне нам Пашу, але найголовніше, що подвиг і спогади залишаться в серцях і пам’яті у кожного з нас!» – Марина Малофеєнко.










Вічна пам’ять і слава Героям! Шануємо мужніх, незламних Героїв сьогодні й завжди!



Підготувала Катерина Черненко, завідувачка відділу краєзнавчої літератури і бібліографії.


середа, 28 травня 2025 р.

Краєзнавча толока «Регіональні розвідки: історичні тенденції та сучасні виклики»: до 100-річчя Першої Всеукраїнської конференції з краєзнавства (28.05.1925 р.)

 


 

Всеукраїнський день краєзнавства – щорічне свято краєзнавців, яке відзначається 28 травня.


100 років тому, у цей день 1925 року, в місті Харкові розпочалася Перша Всеукраїнська конференція з краєзнавства.

Саме цій даті була присвячена краєзнавча толока «Регіональні розвідки: історичні тенденції та сучасні виклики».


Черненко Катерина, завідувачка відділу краєзнавчої літератури і бібліографії, виступала з онлайн-доповіддю «Краєзнавство воєнної доби в науково-дослідній роботі відділу краєзнавчої літератури і бібліографії Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки імені М. С. Грушевського».





До конференції долучилися краєзнавці Ніяка Марта Пилипівна з м. Одеса і Агеєнко Сергій Миколайович з Овідіопольської місцевої організації Національної спілки краєзнавців України, завідувачка науково-бібліографічного відділу бібліотеки Тетяна Мозгова.








Завідувач відділу популяризаторської та науково-дослідницької роботи «Музей української книги» Євген Забіянов підготував доповідь «Кроссекторальні проєкти як напрямок краєзнавчої діяльності Музею української книги Одеської ОУНБ імені М. С. Грушевського».

Такий формат став надзвичайно цінним досвідом для всіх, хто долучився.

Захід вирізнявся високим рівнем організації, змістовним наповненням та актуальністю піднятих тем, широким колом висвітлених питань – від методологічних підходів у регіональних дослідженнях до проблем збереження локальної історичної спадщини в умовах сучасних викликів.

Учасники мали змогу поділитися власними дослідженнями, обговорити актуальні проблеми збереження культурної ідентичності та ролі краєзнавства.

Цінним аспектом було також поєднання академічного підходу з практичними кейсами –  історико-культурні проєкти, місцеві ініціативи, волонтерські рухи у сфері збереження пам’яток.

Захід  залишив приємні враження. Обговорення було змістовним, актуальним і дало змогу поглянути на регіональні дослідження з нової перспективи.

Щиро дякуємо організаторам заходу за можливість долучитися до професійного обговорення важливих тем.




Корисні посилання:

 

  • Краєзнавча толока «Регіональні розвідки: історичні тенденції та сучасні виклики», подія на фейсбук: https://surl.li/jvagtc
  • Краєзнавча толока «Регіональні розвідки: історичні тенденції та сучасні виклики», відеозапис: https://www.youtube.com/watch?v=2VnvPXWHYQc
  • Онлайн-вікторина «Історія бібліотеки у фактах, подіях і постатях». До 195-річчя заснування Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка: https://forms.gle/gWRhPS4Kj54Vf2bVA
  • Сьомі бібліографічні студії «Фахова діяльність та наукові дослідження в умовах російської військової агресії», відеозапис: https://www.youtube.com/watch?v=gk1yA-ec-hY&t=530s




Зі святом, краєзнавці – ті, хто знає, звідки ми й куди йдемо! Ви робите наше минуле ближчим, а майбутнє – глибшим. Дякуємо за вашу любов до рідної землі та її історії! Нехай ваше серце завжди б’ється в ритмі України!