Страницы

понеділок, 7 липня 2025 р.

Диво-світ очима фізика 2

 

Якщо запастися терпінням і проявити старання, то посіяне насіння знання неодмінно дасть добрі сходи. Навчання – корінь гіркий , так плід солодкий (Леонардо да Вінчі)


Памятаєте фізичну суботу у відділі краєзнавчої літератури і бібліографії «Диво-світ очима фізика»?

Ось її продовження…Один час з літньої школи Рішельєвського наукового ліцею.

Доктор фізико-математичних наук, професор кафедри фізики та астрономії Черненко Олександр Сергійович перед учнями Балтського ліцею № 2 виступив з доповіддю «Цікава хімічна фізика». Йому в проведенні експериментальної частини допомогла Катерина Черненко, завідувачка відділу краєзнавчої літератури і бібліографії.

Професор Черненко продемонстрував досліди: «гримуча суміш», займання древного вугілля, «ацетоновий ліхтарик», горіння парів етанолу, полум'я з додаванням розчину мідного купоросу, дослід «повітряне кресало», «вогнемет», «спалах органічного пилу», горіння купюри, «факел з інгалятором», горіння твердого палива: магнію, алюмінієвої стружки, і на останок яскравий дослід «вогняне торнадо».

Балтський ліцей №2 - загальноосвітній навчальний заклад, що забезпечує науково-теоретичну, гуманітарну, загальнокультурну підготовку учнів, розвиток їх здібностей.

 









Балтський історичний музей: враження бібліотекаря

 


26 червня 2025 року завідувачка відділу краєзнавчої літератури і бібліографії Черненко К.Г. відвідала Балтський історичний музей.




Катерина Черненко була вражена як рівнем організації екскурсії, так і багатством представлених матеріалів.

Музей розташований у центрі міста Балта і є справжнім осередком історичної пам’яті регіону. Завдяки директору, Почесному громадянину, заслуженому вчителю України Петру Астафійовичу Ткачу КЗ «Балтський історичний музей» був відкритий у 2011 році. Музей молодий, але вже має багато експонатів.

Екскурсія розпочалася з огляду першої експозиційної зали, присвяченої найдавнішій історії краю, де представлені археологічні знахідки, які свідчать про існування поселень на території Балти ще з часів трипільської культури: глиняні посудини, крем’яні знаряддя праці та фрагменти прикрас. Експозиція супроводжується інформативними стендами та картами, що дозволяє краще уявити побут давніх людей.

В першій залі окремо розміщені музейні експонати, викуплені і подаровані Вінярським Вадимом Ароновичем – місцевим балтянським меценатом: стародавні топори, знаряддя для очищення шкіри, наконечники для стріл, знаряддя для заготівлі льоду, шипи для коней та ін.

Друга зала розповідає про Балту в період середньовіччя та ранньомодерної доби. Тут можна побачити зразки зброї, предмети ремесел, а також реконструкції народного одягу. Велику увагу приділено козацькому періоду, коли Балта була важливим пунктом на шляху між Поділлям і Причорномор’ям.

Третя експозиційна зала присвячена XIX – початку XX століття. Вона демонструє розвиток міста як важливого торгово-ремісничого центру. Тут представлені фотографії, документи, меблі, предмети побуту та одягу місцевих мешканців. Ця частина експозиції створює відчуття живого діалогу з минулим.

Є зала, присвячена подіям Другої світової війни. Тут зібрані особисті речі фронтовиків, листи з фронту, нагороди та унікальні фотографії. Експозиція подає не лише історичні факти, але й емоційно торкає – через особисті історії простих людей.

Також у музеї є тимчасові виставки, інтерактивні екрани та куточок для дітей, де юні відвідувачі можуть у формі гри дізнатися більше про історію рідного краю.

За словами Катерини Черненко, «музей – місце, де історія оживає. Професійність екскурсовода, подання матеріалу - цікаво та доступно, і ти поринаєш в різні епохи життя місцевих балтян. Балтський історичний музей - це не просто зібрання експонатів, а жива розповідь про людей і події, що сформували обличчя цього регіону. Тому рекомендую відвідати його всім, хто цікавиться історією України та рідного краю!»

 

 


Черненко К. Місце, де оживає історія [ Текст] : [екскурсія Балтським історичним музеєм] / Катерина Черненко // Чорномор. новини. – 2025. – 3 лип. – С. 3 : фот. (Спадщина. Проєкти. Імена).