Страницы

четвер, 3 жовтня 2024 р.

Письменники – ювіляри жовтня: 80 років від дня народження Миколи Олександровича Палієнка; 70 років від дня народження Тараса Олексійовича Федюка

 

У відділі краєзнавчої літератури і бібліографії представлена книжкова виставка «Письменники – ювіляри жовтня»: 80 років від дня народження Миколи Олександровича Палієнка; 70 років від дня народження Тараса Олексійовича Федюка








МИКОЛА ПАЛІЄНКО (03.10.1944 – 16.02.2022)



Поет, Член Спілки письменників України з 1976 року, Член Спілки журналістів з 1963 року.

 

У кожної людини є свій заповітний куточок, при одній лиш миттєвій згадці про який, цей край дитинства тепліє в душі. Таким куточком на неосяжній нашій планеті для поета Миколи Палієнка було село Семенівка на Миколаївщині, де він народився 3 жовтня 1944 року.

Вікна хатин рідного села, заснованого ще в часи козаччини, дивляться па плесо віковічного Південного Бугу, на берегах якого, трохи нижче Семенівки, в козацькі часи стояла Бугогардівська паланка Запорізької Січі. Досі у багатьох віршах веде читачів до витоків своєї творчості. В одному з них він пише:









«У цих краях чудовий древній Буг,

Очерети, мов стріли голосисті.

Колись отут стояв Іван Богуй -

Терпла шабля у руці...

Колись тут

Ішли полки в задумі віковій...»


Перед службою у прикордонних військах встиг попрацювати кореспондентом Братської районної газети па своїй Миколаївщині та в луганській обласній газеті "Молода гвардія". Закінчив філологічний факультет Одеського державного університету і Вищі літературні курси при Літературному інституті. Довгий час працював у сільській редакції Одеського обласного радо, від 1979 - в Одеській обласній організації НСПУ.

Друкуватися почав в шкільні роки. У поетичному доробку домінує тема хліба, села, шевченкіана.

Микола Палієнко - автор поетичних книжок "Лукашева сопілка" (1972), "Щедриця" (1975), "Зелені космодроми" (1979), "Тяжіння поля" (1984), "Заповідаю долю" (1986), "Зоря Шевченка" (1998), багатьох добірок віршів в періодиці. На його вірші композитори написали пісні, окремі поезії перекладено на інші мови.

Коли знайомишся з книжками Миколи Палієнка, впадає в око, що вони заселені людьми. Автор пише конкретно, експресивно, своєрідно. Його хвилює доля сільської доярки, з долонь якої злітають у небесну вись пелюстки літ і космічні кораблі; хвилює доля сусіда-комбайнера, котрий не помічає, як із кишені його старої фуфайки проростають зернини із минулорічних жнив; хвилює смуток путівця, яким уже не пробігають у степове надвечір'я кошенята...

М. Палієнко – лауреат Всеукраїнських премій імені Павла Тичини (2007) та імені Степана Олійника (2008), обласної премії імені Макара Посмітного (1997), міської премії «Твої імена, Одесо» (2002), «Українська мова – мова єднання», Міжнародної премії Фонду Тараса Шевченка (2013).




ТАРАС ФЕДЮК (06.10.1954)

 


Народився Тарас Олексійович Федюк 6 жовтня 1954 року в місті Ананьєві на Одещині в родині вчителів. Закінчив Одеський університет, українську філологію (1972 р.)

Перша публікація - лютий 1971 року.

Перша книжка віршів «Досвітні журавлі» - січень 1975-го року.

Автор 13-ти оригінальних поетичних книг серед яких: «Досвітні журавлі», «Віч-на-віч», «Дві хвилини уваги», «...і промовчати не посмів», «Політ осінньої бджоли», «Чорним по білому», «Хрещаті південні сніги», «Золото інків», «Таємна ложа», «Обличчя пустелі», «Трансністрія», «Горище», «Хуга».

У перекладі російською - книжка віршів «Зимний стадион».

Один з організаторів та багаторічний президент Асоціації українських письменників.

Автор багатьох фестивальних та книговидавничих проектів серед яких фестиваль сучасного українського мистецтва «Південний хрест», фестиваль «Зона Овідія» та ін. Засновник та продюсер поетичної серії «Зона Овідія» в якій побачили світ 53 книги поезій сучасних українських та іншомовних поетів.

Вірші перекладались багатьма мовами світу.

Лауреат Національної премії України імені Т.Г. Шевченка, низки інших літературних премій.

У 2009-2010 роках - головний редактор журналу «Сучасність».

З листопада 2011 року - знову на посаді головного редактора цього журналу.

Віце-президент Асоціації українських письменників.




вівторок, 17 вересня 2024 р.

Нові надходження до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії у ІІІ кварталі 2024 року

 

Представляємо нові книжки, які надійшли до відділу краєзнавчої літератури і бібліографії у ІІІ кварталі 2024 року







Бербер Г. 600 дней войны России против Украины [Текст] / Георгий Бербер. – Одеса ; Киев : Изд. ТОВ «НПП «Интерсервис» : Тип. «Айс Принт», 2023. – Т. 1 : Одесса, 2023. – 208 с.: ил.

Бербер Г.: «Повірити в таке не вкладається в голові не лише у жителів України, а й усього світу. Росія проти України, Москва проти Києва, слов'яни проти слов'ян. Не вкладається в голові єдине слово - чому?

Зруйновані будинки, загиблі мирні жителі, які так і не знають, чому їх вбивають нещодавні брати. Вселяє надію, що незважаючи на постійний обстріл Одеси та Одеської області, незважаючи на величезні збитки від зруйнованих будівель Одеса живе, працює громадський транспорт, театри, ресторани. Це означає, що Одеса вірить у свою Перемогу і жодні обстріли не зможуть змінити цього».


Бербер Г. 600 дней войны России против Украины [Текст] / Георгий Бербер. – Одеса ; Киев : Изд. ТОВ «НПП «Интерсервис» : Тип. «Айс Принт», 2023. – Т. 2 : Украина, 2023. – 188с. : ил.

«У світі відбувається багато війн, в даний час весь світ переживає та бере участь у війні Росії проти України. Будь ласка, війна стала більш кровопролитною з величезними втратами не тільки в людських життях, а й у шкоді, яку війна завдала Україні.

Після 600 днів на окупованих територіях з'явилися міста-примари, в яких не залишилося жодної цілої будівлі і майже не залишилося мешканців. Але запеклі бої за ці міста продовжуються…

Спасибі всім, хто бореться заради нашої держави та людей! Слава нашому могутньому народу! Україна вміє бути сильною. І ми вистоємо. Повинні вистояти та здобути перемогу. Так і буде. Президент України», – Володимир Зеленський.


Бібліотека. Люди. Війна. Втрати і звершення [Текст]: зб. тез і повідомл. Всеукр. наук. -практ. конф. 8 листоп. 2023 р. / М-во культури та інформац. політики України, Нац. іст. б-ка України, Ін-т історії України НАН України та ін.; [редкол. : А. Скорохватова, Н. Волошинська, Т. Спанчак та ін.]. –  Київ, 2023. – 394 с. – (Сьомі Краєзнавчі читання пам'яті Петра Тронька)

Науковий збірник містить доповіді та повідомлення учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції «Бібліотека. Люди. Війна. Втрати і звершення», що відбулася 8 листопада 2023 року в межах Сьомих краєзнавчих читань пам’яті Петра Тронька.


Живе слово вчить : Ісаєнко Любов Миколаївна [Текст] = Viva vox docet: матеріали до біобібліографії / М-во науки і освіти України, Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова, Наук. б-ка; упоряд. О. С. Мурашко ; бібліогр. ред. Н. М. Купріянова; відп. ред.: М. О. Подрезова, О. В. Суровцева; худож. Л. Дем'янишина. – Одеса : Бондаренко М. О. – 156 с. : іл.: 28 л. фот.; – Текст : укр., рос.; Екслібрис з бібліотеки Любові Ісаєнко. – Одеса-Макошине. – (Серія «Біобібліографія вчених університету» ; вип: Філологи).

Видання продовжує серію «Біобібліографія вчених університету», де систематизований науковий доробок філологині Любові Миколаївни Ісаєнко. Покажчик містить інформацію про життя й діяльність, ілюстративний матеріал. Книга буде корисна філологам, науковцям, які вивчають біографістику та досліджують історію української літератури.


Евангелическо-Лютеранская община с. Новоградковка [Текст] / авт. текста А. Гросс ; фот. из лич. архива и открытых источников. с. Новоградковка, 2020. 20 с. : фот. - б. т. : Б. ц.






Камертон [Текст]: Піденноукр. літ.-мистец. альм. / [упоряд. М. Забуранна]. Одеса : Астропринт, 2024. 366 с. : іл.; 60x90/16. (Бібліотека Товариства письменників і журналістів імені І. Франка, вип. 1).

Альманах «Камертон» це обличчя української літературної Одеси. «Камертон» це імена, викохані «на зламі степу і моря». «Камертон» це діалог поколінь, діалог світоглядів, діалог цінностей, пронизаний наскрізь великою любов’ю до Слова.



Коваль, Вероника Анатольевна. Негасимый свет таланта [Текст]: сб. очерков / В. А. Коваль. – Одесса : Друк Південь, 2018. – 129 с.: 7 л. ил.

«Незгасне світло таланту» збірка, що складається більше ніж з двадцяти нарисів про літераторів та художників Одеси. Нариси написані в різні часи, публікувалися в різних друкованих виданнях. Книга дає уявлення про майстрів, які творять у наш час, про нещодавно пішли в інший світ, про історичних персонажів Олександра Купріна, творчість яких тісно пов'язана з Одесою та одеситами.

Зібрані в одну книгу, нариси становлять частину історії культури нашого міста. Вона може бути цікавою для фахівців у галузі культури та для читацької аудиторії, що цікавиться мистецтвом.


Коленко, Тамара Анатольевна. Одесса и одесситы : история повседневности : 1950-1970 [Текст] / Т. А. Коленко. – Одесса : Астропринт, 2024. – 400 с.: ил. – Текст : рос., укр.; Дар авт. – Библиогр.: с. 397.

Одеса та одесити. Два десятиліття з 1950 до 1970 року. Архівні документи, інформація з міських довідкових книг, публікації в місцевих газетах про вулиці та будинки, про підприємства, організації, школи та виші, про театри та лазні, про музеї та ринки, про магазини та бібліотеки, про море, про пароплавство, про мешканців міста - все це та багато іншого перетворилося на сторінки книги, яка розповідає про повсякденне життя у всіх її проявах у улюбленому місті.

Нарис «Одеські слова та слівця з моєї колекції» перша публікація одеської розмовної мови 1950-1970 років, збережена автором у вигляді колекції.


Крохмаль, Василь Васильович. Безмір рідної землі [Текст]: вірші / В. В. Крохмаль. – Одеса : Астропринт, 2023. – 216 с.: портр. авт.

До другої книги «Безмір рідної землі» увійшли усі поезії у творчості Василя Крохмаля. Поштовхом для написання творів стало 24 лютого 2022 року, коли божевільна московія вирішила взагалі знищити Україну як державу.

Моя любов до України це любов людини, яка пройшла довгий життєвий шлях, широко дивиться на світ, бачить свій народ, його багатющу героїчну історію і неминучість майбуття після перемоги у цій страшній війні.


Липа, Юрій Іванович. Щоденний бій [Текст] : поезії та проза Ю. І. Липа : [упоряд., вступ, ст. та прим. О. А. Гугалова-Мєшкова]. – Харків : Фоліо, 2024. – 588 с.

До уваги зацікавленого читача, допитливого студента і вимогливого дослідника пропонується видання, що містить всю збережену поезію та малу прозу українського митця, медика і мислителя Юрія Івановича Липи (1900-1944): не раз друковані вірші, драматичні поеми, переклади і новели доповнено малознаними та нещодавно виявленими публікаціями у підсумку понад 200 творів, написаних протягом 20 років (1918-1938).

В оглядовій статті крізь автобіографічні й знакові твори окреслено життєвий шлях Ю. Липи. Прижиттєві рецензії на три авторські збірки поезій «Світлість», «Суворість», «Вірую» і тритомник новел Нотатник» ілюструють сприйняття творчості Ю. Липи його сучасниками.


Мирне - 2006 [Текст] : інформ. кат. / [матеріали підгот. О. Котовичем, А Бузіян, Л. Пшененко, відп. за підгот. Н. Ф. Карай]. Мирне, 2006. 20 с. Б.ц.

Інформаційний каталог «Мирне» складається з рубрик: «Сторінки історії», «підприємництво», «соціальна сфера», «освіта», «дошкільне виховання», «духовне відродження», «культурне життя», «поетична сторінка», «народні обранці».



Огнев, И. Н. Буджак : у времени в плену [Текст] / И. Н. Огнев. Измаил : Ирбис, 2021. 384 с. : ил.

Науково-популярне краєзнавче видання, яке розповідає про історичну область Буджак на протязі двух тисячоліть. При підготовці до видання книги були використані наукові і художні першоджерела, документи Ізмаїльського архіву, спогади старожилів. Видання розраховане на широке коло читачів, які цікавляться історією, а також викладачам, краєзнавцям, студентам, школярам.



Огнев, И. Н. Измаил. Дела давно минувших дней [Текст] / И. Н. Огнев. Измаил : Курьер, 2019. 155 с.: ил.

Науково-популярне краєзнавче видання, що розповідає про життя Ізмаїла часів перебування у складі Османської, російської імперій. Використано документи КУ «Ізмаїльський архів» та літературні джерела XVI-XXI ст.





Огнев, И. Н. Измаил. Имена на все времена [Текст]: [сб. биогр. очерков] / И. Н. Огнев. Киев : Курьер, 2017. 165 с.: ил.

Збірка біографічних нарисів, що розповідають про діяльність вихідців Ізмаїла, які принесли славу місту також про іногородніх політиків, священнослужителів, воєначальників, діячів культури, які сприяли його зародженню, розвитку та процвітанню.




Одесская военная авиационная школа пилотов 1929-1947 [Електронний ресурс] / А. Д. Суховей, Л. Н. Суховей // Военно- ист. центр «Память и Слава». Одесса, 2016. 1 електр. диск (DVD-R). Библиогр. 53 назв. (Серия «Поисковая работа» ; вып. 91).

Видання призначене для керівників пошукових військово-історичних та історико-краєзнавчих об'єднань, історико-краєзнавчих музеїв, історичних секцій та всіх, хто цікавиться військовою історією.







Підготувала К.Г. Черненко, провідний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури і бібліографії

неділя, 15 вересня 2024 р.

Письменники – ювіляри вересня: 90 років від дня народження Володимира Вікторовича Домріна; 85 років від дня народження Ростислава Александрова (Олександра Юлійовича Розенбойма)

 

У відділі краєзнавчої літератури і бібліографії представлені книжкові виставки «Письменники – ювіляри вересня»: 90 років від дня народження Володимира Вікторовича Домріна; 85 років від дня народження Ростислава Александрова (Олександра Юлійовича Розенбойма).





 

ОЛЕКСАНДР РОЗЕНБОЙМ (1939 – 2015)



Літературний псевдонім Ростислав Александров - краєзнавець, член історико-топонімічної комісії Одеської міської ради.

Понад три десятки років пропрацював у НДІ, одночасно вивчав історію Одеси. З 1997 року почав працювати журналістом.

Помер 13 червня 2015 року. Похований на Третьому єврейському цвинтарі.

Автор сотень статей та циклу телевізійних передач «Я за Одессу свой веду рассказ». Член Національної спілки журналістів України.

Закінчив Одеський інженерно-будівельний інститут.

Автор более 20 книг: «Прогулки по литературной Одессе», «Исхоженные детством», «Мадам Любка», «Ришельевская история», «Хождение внутри книги», «Торг обильный», «Давний свет», «Истории с раньшего времени».

 




ВОЛОДИМИР ДОМРІН (1934-1985)



Поет. Був членом Спілки письменників України з 1962 року.

Домрін Володимир Вікторович народився 13 вересня 1934 р. в м. Ашхабаді (Туркменія), в сім’ї службовця. Освіту здобував в Одеському університеті. Тривалий час був газетярем. Писав російською мовою.

Автор збірок: «Пойдем со мной» (1957), «Без любви не могу» (1959), «Звездная река» (1961), «Баллада о верности» (1962), «Будем знакомы» (1963), «И так бывает» (1964), «Лунная подкова» (1966), «Слушай весну» (1967), «Лебединка» (1969), «Высокое мгновение» (1971), «Пора черешневых дождей» (1973), «С любовью вровень» (1977).

 

пʼятниця, 26 липня 2024 р.

Вчений, педагог, особистість: 85 років від дня народження Олександра Григоровича Топчієва, заслуженого діяча науки і техніки України

 

У відділі краєзнавчої літератури і бібліографії до 85-річчя від дня народження доктора географічних наук, професора, керівника наукової школи «Суспільно-географічні заходи планування територій», заслуженого діяча науки і техніки України Олександра Григоровича Топчієва підготовлена виставка «Вчений, педагог, особистість».







ТОПЧІЄВ Олександр Григорович (22. 07. 1939, с-ще Шахти №7/7-біс, нині у складі м. Антрацит Ровеньківського р-ну Луганської обл. - 20.10.2023, Одеса) – географ, громадський діяч.

Доктор географічних наук (1979), професор (1980). Заслужений діяч науки і техніки України (2005).

Закінчив Львівський університет (1961), де відтоді й працював; 1969-2023 - в Одеському університеті: від 1980 - завідувач кафедри економічної та соціальної географії і туризму, водночас 1984-85 - декан геолого-географічного факультету, 1985-87 - проректор з наукової роботи. За сумісництвом - завідувач кафедри регіональної економіки (1994-96), професор (1996-2016) Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України; професор кафедри соціально-економічної географії Херсонського університету (2004-2015).

Наукова діяльність: загальна теорія, методологія та методика географії, математична географія, просторова організація суспільства та геосистем, геоекологія, теоретичні засади суспільної географії, регіональна економіка та політика, просторове планування, географічні засади рекреаційно-туристичної діяльності та дослідження рекреаційно-туристичного потенціалу території.

Основні праці: Польові географічні дослідження. К., 1975 (співавт.); Основи суспільної географії: Навч. посіб. О., 2001; Історія Одеси. О., 2002; Суспільно-географічні дослідження: методологія, методи, методики: Навч. посіб. О., 2005; Одеський регіон: передумови формування, структура та територіальна організація господарства: Навч. посіб. О., 2012; Планування територій: Навч. посіб. Хн., 2014; Регіоналістика: Навч. посіб. Хн., 2015 (співавт.); Новий погляд на географію: географічні імперативи // Український географічний журнал. 2022. № 3.



Топчієв О Г. [Текст] : [біогр. довідка] // ЗНАМЕННІ і пам’ятні дати Одещини. 2024 рік [Текст] : календар / Департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одес. облдержадмін., Одес. обл. універс. наук. б-ка імені М. С. Грушевського, Від. краєзнав. літ. і бібліогр. ; [підгот. Т. О. Андросова ; доп. матеріалу: К. Г. Черненко, О. М. Ласкевич ; комп’ют. набір К. Г. Черненко ; ред., верстка, обклад. О. М. Ласкевич; відп. за вип. О. А. Булгакова]. – Одеса, 2023. – С. 25.

85 років від дня народження Олександра Григоровича ТОПЧІЄВА (1939-2023), українського географа, економгеографа. Доктор географічних наук (1979), професор. Доцент (з 1969 р.) Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова (нині – Одеський національний університет імені І. І. Мечникова), завідувач кафедри економічної та соціальної географії (з 1980 р.), декан геолого-географічного факультету (1984-1985), проректор по науковій роботі (1985-1987). Був членом Вченої ради Українського географічного товариства та головою Одеського відділення УГТ, головою Одеського відділення Всеукраїнської громадської організації «Українська картографічна асоціація». Заслужений діяч науки і техніки України (2005).

Основні дати життя та діяльності О. Г. Топчієва // Олександр Григорович Топчієв : Бібліогр. покажч. / Наук. вид. ОНУ ім. І. І. Мечникова ; Наук. б-ка. – Одеса : Астропринт, 2006. – С. 5-7. – (сер. «Бібліогр. вчених ун-ту. Вип. Геологи. Географи» ).




Кондратюк І. І., Полоса О. І. Олександр Григорович Топчієв – вчений, педагог, особистість // Олександр Григорович Топчієв : Бібліогр. покажч. / Наук. вид. ОНУ ім. І. І. Мечникова ; Наук. б-ка. – Одеса : Астропринт, 2006. – С. 8-15. – (сер. «Бібліогр. вчених ун-ту: Геологи. Географи»).


Олександр Григорович Топчієв, про себе. [Текст] : [автобіогр.] // Олександр Григорович Топчієв : Бібліогр. покажч. / Наук. вид. ОНУ ім. І. І. Мечникова ; Наук. б-ка. – Одеса : Астропринт, 2006. – С. 16-24. – (сер. «Бібліогр. вчених ун-ту: Геологи. Географи»).


Хронологічний покажчик праць О. Г. Топчієва // Олександр Григорович Топчієв : Бібліогр. покажч. / Наук. вид. ОНУ ім. І. І. Мечникова ; Наук. б-ка. – Одеса : Астропринт, 2006. – С. 25-49. –  (сер. «Бібліогр. вчених ун-ту: Геологи. Географи»).


Література про життя та діяльність О. Г. Топчієва // Олександр Григорович Топчієв : Бібліогр. покажч. / Наук. вид. ОНУ ім. І. І. Мечникова ; Наук. б-ка. – Одеса : Астропринт, 2006. – С. 70-71. –  (сер. «Бібліогр. вчених ун-ту: Геологи. Географи»).

Покажчик продовжує серію «Біобібліографія вчених університету». Присвячений вченому-географу, доктору наук, професору ОНУ О. Г. Топчієву. Покажчик зробив спробу зібрати, систематизувати та узагальнити відомості про педагогічну, наукову та громадську діяльність вченого. Біобібліографія містить в собі статті про життя та діяльність О. Г. Топчієва, хронологічний покажчик його праць, літературу про нього та допоміжний довідковий апарат. Призначається географам, економістам, історикам науки, студентам, краєзнавцям.

Мета покажчика - не лише зібрати, систематизувати й узагальнити всі основні відомості про життя, педагогічну, наукову, творчу та громадську діяльність вченого. Укладачі прагнули розкрити внесок О. Г. Топчієва у географічну науку, показати значення його діяльності для соціального та економічного розвитку м. Одеси й Причорноморського регіону, проаналізувати творчий доробок О. Г. Топчієва, схожий на поле, засіяне, ідеями, оцінками, міркуваннями, сумнівами, пошуками. Тому покажчик дещо вийшов за рамки класичної біобібліографії, ввібравши ще й відомості про науково-дослідницькі проекти і програми та численні ілюстрації.

 

Топчієв Олександр Григорович: географ, економіко-географ : [біографічна довідка] // Професори Одеського (Новоросійського)університету [Текст] : бібліогр. сл. / М-во освіти і науки України; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечнікова, Наук. б-ка; [редкол. : Ю. О. Амброз, Т. В. Васильєва, Д. С. Іщенко та ін.; авт. вступ. ст. В.С. Сминтина, упоряд. та бібліогр. ред. В. П. Пружина, В. В. Самодурова]. - Одесса: Астропринт, 2005. - (у 4 т.). - Т. 4 : Р - Я. - 2-ге вид., допов. - 2005. – С. 246-253. – Бібліогр.: 253. 


Топчієв Олександр Григорович [Текст] : [засл. діяч науки і техніки України, д-р геог. наук. проф., присвоєно звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (2005)] // Співробітники Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова. - Лауреати державних нагород України : інформ. вид-ня] / авт. упоряд.: А. П. Бахчиванжи, В. П. Пружина; відп. ред. М. О. Подрезова ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова. – Одеса : Астропринт, 2010 – С. 85-86. – Фот. 85.

В інформаційному виданні представлені фахівці Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, професійні досягнення яких визнані державою. Наукова та просвітницька діяльність вчених є взірцем для наслідування. 

Топчієв О. Г. - автор понад 400 друкованих і рукописних наукових праць - з них 24 навчальні посібники, підручники і монографії. Високий науковий авторитет О. Г. Топчієва одержав міжнародне визнання. Вчений читав курси лекцій і окремі лекції для студентів і аспірантів у Китаї (Пекін, Сіань), Польщі (Гданськ), Угорщині (Сегед) та Молдові. Систематично відвідував міжнародні конгреси, конференції та симпозіуми. 

Топчієв О. Г. Частина II. Природа, населення, господарство. Урок 6. Природні умови. Економіко-географічне положення. Природні умови краю. Природно-ресурсний потенціал Одещини [Текст] : [Одес. обл. виділяється багатими земельними (135% від пересічного по Україні) та рекреаційними (102%) ресурсами, бідна ж водними (62%), лісовими (80 %), та мінеральними (5%) ресурсами] / О. Г. Топчієв, О. І. Полоса // Ми-одесити: Експерим. навч. посіб. з краєзнавства для учнів шкіл, ліцеїв, гімназій / За заг. ред. проф. С. В. Козицького. – Одеса, Маяк: РІНО, 1997. – С. 57-62. – Табл.: С. 58. - Бібліогр.: С. 63.

 


Топчієв О. Г. Частина II. Природа, населення, господарство. Урок 7. Населення і демографічна ситуація в області. Формування загальної чисельності населення. Демографічна ситуація. Розселення населення [Текст] : [зменшення народжуваності, інтенсивні процеси урбанізації, висока смертність, еміграція] / О. Г. Топчієв, О. І. Полоса // Ми-одесити: Експерим. навч. посіб. з краєзнавства для учнів шкіл, ліцеїв, гімназій / За заг. ред. проф. С. В. Козицького. – Одеса, Маяк: РІНО, 1997. – С. 63-70. – Табл.: С. 63, 66. - Бібліогр.: С. 70.

 

Топчієв О. Г. Частина II. Природа, населення, господарство. Урок 8. Народногосподарський комплекс Одещини та його місце в економіці України [Текст] : [частка Одещини в Україні становить: за територією – 5,5 %, за населенням – 5,1 %, за виробленим нац. доходом – 5,3%, за основними виробничими фондами – 5,6 %. На область припадає близько 5% матер. вир-ва країни, 4,3 % промисл. продукції, 4,9 % с.-г. і майже 16 % транспорту та зв’язку] / О. Г. Топчієв, О. І. Полоса // Ми-одесити: Експерим. навч. посіб. з краєзнавства для учнів шкіл, ліцеїв, гімназій / За заг. ред. проф. С. В. Козицького. – Одеса, Маяк: РІНО, 1997. – С. 70-76. – Бібліогр.: С. 76.

 

Топчієв О. Г. Частина II. Природа, населення, господарство. Урок 9. Промисловість і будівництво [Текст] : [ в області працюють 238 підрядних будів. орг. усіх форм власності, 49 – ремонтно-будівельних, 18 – проектних будів. закладів] / О. Г. Топчієв, О. І. Полоса // Ми-одесити: Експерим. навч. посіб. з краєзнавства для учнів шкіл, ліцеїв, гімназій / За заг. ред. проф. С. В. Козицького. – Одеса, Маяк: РІНО, 1997. – С. 76-82. – Бібліогр.: С. 82.

 

Топчієв О. Г. Частина II. Природа, населення, господарство. Урок 10. Морегосподарський комплекс і транспорт. [Текст] : [сухопутний транспорт: автомоб., залізн., вод., трубопровід., та електор.; Морегосподарський комплекс: Одес. морс. торг. порт, Іллічів. морс. торг. порт, морс. торг. порт Южний, Білгород.-Дністров. морс. торг. порт, Дунай. портово-промисл. комплекс] / О. Г. Топчієв, О. І. Полоса // Ми-одесити: Експерим. навч. посіб. з краєзнавства для учнів шкіл, ліцеїв, гімназій / За заг. ред. проф. С. В. Козицького. – Одеса, Маяк: РІНО, 1997. – С. 83-91. – Табл.: С. 83. – Фот.: 84,87. - Бібліогр.: С. 91.

 

Топчієв О. Г. Частина II. Природа, населення, господарство. Урок 11. Агропромисловий комплекс [Текст] : [с.-г., спеціал. агропромислові комплекси: зернопромисл., плодоовочеконсерв., виноградарсько-винороб., буряково-цукр., олійножир., м’ясопромисл., молочнопромисл., птахопромисл.] / О. Г. Топчієв, О. І. Полоса // Ми-одесити: Експерим. навч. посіб. з краєзнавства для учнів шкіл, ліцеїв, гімназій / За заг. ред. проф. С. В. Козицького. – Одеса, Маяк: РІНО, 1997. – С. 92-98. – Бібліогр.: С. 98. 


Топчієв О. Г. Частина II. Природа, населення, господарство. Урок 12. Рекреаційний комплекс. Екологічна ситуація. [Текст] : [курортне гос-во, водногосподар. комплекс області, охорона природи] / О. Г. Топчієв, О. І. Полоса // Ми-одесити: Експерим. навч. посіб. з краєзнавства для учнів шкіл, ліцеїв, гімназій / За заг. ред. проф. С. В. Козицького. – Одеса, Маяк: РІНО, 1997. – С. 99-107. – Бібліогр.: С. 107-108.


Топчієв О. Г. Частина II. Природа, населення, господарство. Урок 13-14. Проблеми і перспективи розвитку Одеси та Одеської агломерації (Великої Одеси) [Текст] : [Одеса та її супутники; функціон. та адмін. поділ міста; приміська зона Одеси] / О. Г. Топчієв, О. І. Полоса // Ми-одесити: Експерим. навч. посіб. з краєзнавства для учнів шк., ліцеїв, гімназій / За заг. ред. проф. С. В. Козицького. – Одеса, Маяк: РІНО, 1997. – С. 108-122. – Бібліогр.: С. 122.

У навчальному посібнику комплексно висвітлюється минуле та сьогодення Одеси у тісному зв'язку з історією, географією, економікою та культурою всієї області, країни. Краєзнавчий підхід дозволив авторам книги створити цілісну науково обгрунтовану картину життя Одеси - української перлини Причорномор’я. Такі знання про рідне місто є необхідною умовою для виховання любові до своєї “малої батьківщини ". формування злагоди між народами та патріотичної свідомості.

 

Топчієв О. Становлення регіональної політики в Україні: напрямки і пріоритети соціально-економічного розвитку Українського Причорномор’я [Текст] / О. Топчієв, С. Куделіна, Л. Хомич, В. Яворська // Четвертий міжнародний конгрес україністів, Одеса, 26-27 серпня 1999 р. . Доповіді та повідомлення. Південь України Одеса. – Одеса: Астропринт, 1999. – С. 184-190. – Бібліогр. : С. 190-191.

 



Одеський регіон: передумови формування, структура та територіальна організація господарства : навч. посібник / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова ; авт. колектив : О. Г. Топчієв [керівник], І. І. Кондратюк, В. В. Яворська [та ін.]. - Одеса : Астропринт, 2012. - 336 с.

У навчальному посібнику розглядаються історико-географічні, природно-ресурсні, демографічні, соціально-економічні передумови розвитку Одеського регіону. Проаналізована структура економіки регіону за видами господарської діяльності та її перебудова в умовах державної незалежності України. Показані особливості розселення населення Одещини та територіальної організації господарства. Наведені характеристики м. Одеси та Одеської агломерації. Розглянуті екологічні проблеми регіону, формування природно-заповідного фонду та регіональної екологічної мережі.

Посібник рекомендований студентам географічних спеціальностей, а також майбутнім економістам, соціологам, політологам. Він буде корисний також студентам школярам у курсах краєзнавства і географії рідного краю. 

Топчиев А. Г. Оптимизация природоохранной и хозяйственной деятельности в бассейне Днестра / А. Г. Топчиев., А. Г. Цокур., Ю. Д Шуйский. // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2005. - №3-4 (17-18) – верес. - груд. – С. 13-19. - Бібліогр.: С. 19.







Топчієв О. Г. Напрямки та пріоритети комплексих дослідженнь транскордонного басейну Дністра для його еколочічного оздоровлення / О. Г. Топчієв, Г. О.Цокур, Ю. Д.Шуйський // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2005. - №3-4 (17-18) – верес. - груд. – С. 418-424.


Топчієв О. Г. Планування території та управління природокористування у басейні Дністра / О. Г Топчієв., В. М. Андерсон, Л. П. Платонова, Л. В. Хомич, А. М. Шашеро // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2005. - №3-4 (17-18) – верес. - груд. – С. 396-406. - Рис. : 398. - Бібліогр.: С. 405-406.


Топчієв О. Г. Природний каркас екологічної беспеки басейну Дністра [Текст] / О. Г. Топчієв, Л. П. Платонова, А. М. Шашеро // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2005. - №3-4 (17-18) – верес. - груд. – С. 389-396. - Рис. : 391, 395. - Бібліогр.:С. 396.


Comrehensive Study of the Transborder Dniester Basin Aimed at Integrated Water Resource Management / A. Topchiev ,A. Tsokur, Yu. Shuisky // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2005. - №3-4 (17-18) – верес. - груд. – С. 424-427.


Топчієв О. Г. Українське Придунав’я: геоекономічна характеристика [Текст] / О. Г. Топчієв, Л. П. Платонова, А. М. Шашеро, З. В. Тітенко // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2006. - №3-4 (21-22) , Ч. 2 – верес. - груд. – С. 435-447. - Рис. : 435-439, 441, 444-445. - Бібліогр.: С. 447.







Яворська В. В., Топчієв О. Г. Придунайський регіон: населення, геодемографічна ситуація, трудові ресурси [Текст] / В. В. Яворська, О. Г. Топчієв, // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2006. - №3-4 (21-22) , Ч. 2 – верес. - груд. – С. 449-461. - Табл. : 450, 452, 453, 455, 457, 459. - Бібліогр.: С. 461.


Тітенко З. В., Топчієв О. Г. Система розселення і соціально-економічний розвиток територіальних громад придунайського субрегіону в контексті адміністративно-територіального реформування [Текст] / З. В.Тітенко, О. Г. Топчієв // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2006. - №3-4 (21-22) , Ч. 2 – верес. - груд. – С. 490-499. - Табл. : 497-498. - Бібліогр.: С. 499.


Топчієв О. Г., Хомич Л. В Єврорегіон «Нижній Дунай» [Текст] / О. Г. Топчієв, Л. В. Хомич // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2006. - №3-4 (21-22) , Ч. 2 – верес. - груд. – С. 501-506. - Табл. : 502. - Бібліогр.: С. 506.

 

Топчиев А. Г. Приоритетные направления экологического оздоровления транспортного бассейна Днестра [Текст] : [раскрываются недостатки систем мониторинга водопользования и санитарного состояния днестров. вод проводятся принципы создания эколог. сетей, планирования территорий и др.] /А. Г. Топчиев // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2007. - № 1(23) – берез. - С. 13-18. - Бібліогр.: С. 19-20.




Топчієв О. Г. Природно-господарське ешелонування та функціональне зонування регіону Українського Причорномор’я [Текст] : [дають змогу проаналізувати територ. диференцію природи, населення, господарства регіону, розробити основні принципи переходу до збалансованого соціально-економічного й екологічного розвитку та раціональної організації території] / О. Г. Топчієв, Л. Ф. Платонова, З. В. Тітенко, Л. В. Хомич, А. М. Шашеро // Причорномор. еколог. бюл. – Одеса, 2008. - №1 (27), – берез. – С. 190-203. - Табл. : 193, 195, 196, 198, 200-202. - Бібліогр.: С. 203.



Топчієв О. Г. Регіональний менеджмент земельних ресурсів [Текст] : [розкриті головні напрямки: впровадження держ. земельного кадастру;вдосконалення нормативно-правової бази землеволодіння та землекористування, а також повна її реалізація в існуючій системі обліку земель; посилення захисту земельного фонду від деградації та ін.] / О. Г. Топчієв // Вісник ОНУ : Зб. наук. пр. / М-во освіти і науки України ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова ; Редкол. В. А. Сминтина, М. П. Коваленко, Є. Л. Стрельцов та ін. – О.: Вид-во ОНУ, 2002. – Т. 7, вип. 2 : Екологія / Редкол.: Т. П. Бланковська, О. В. Жук, В. Г.Зиньковський. – 2002. – С. 155-158. - Бібліогр.: С. 158.


Топчієв О. Г. Українське Придунав’я: Проблеми і перспективи розвитку у контексті міжнародного співробітництва[Текст] : [пов’язані з участю регіона у різноманітних міжнар. програмах і проєктах,  зокрема в рамках єврорегіону «Нижній Дунай». Для регіону важлива якісна вода, еколог. оздоровлення довкілля, переведення с.-г. на сучасні технології та ін.] / О. Г. Топчієв, Л. П. Платонова, А. М. Шашеро, В. І. Тодоров // Вісник ОНУ : Зб. наук. пр. / М-во освіти і науки України ; Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова ; Редкол. В. А. Сментина, В. О. Іваниця, Є. Л. Стрельцов та ін. – О.: Вид-во ОНУ, 2003. – Т. 7, вип. 8 : Екологія / Редкол.: Т. П. Бланковська, М. О. Гусляков, Є. В. Єлисеєва та ін. – 2003. – С. 18-27. - Табл.: С. 23. - Бібліогр.: С. 27.                                                                   Підготувала К.Г. Черненко, провідний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури і бібліографії